Μεγάλη νίκη της Καβάλας κόντρα στα Τρίκαλα

2016-01-23T19:10:58+00:00 2016-01-23T19:31:49+00:00.

23/Jan/16 19:10

Η Καβάλα επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 90-72 των Τρικάλων με τον Ταπούτο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε η Καβάλα, η οποία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τρικάλων και να φτάσει στη νίκη πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 90-72.

Το ξέσπασμα της Καβάλας στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετό για να της δώσει την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και να της αναπτερώσει τις ελπίδες για παραμονή. Πλέον ισοβαθμεί στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με τον Αρκαδικό.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου ήταν ο Χρήστος Ταπούτος με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Ουίλιαμς και Κοστόφ με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ο Κόνγκερ πέτυχε 20 πόντους και ο Μπράουν 18.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Καβάλα ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 7 πόντους (7-0). Τα Τρίκαλα μείωσαν το σκορ (10-9), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-2 ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (19-11). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 6-0 και μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17).

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αυξήσουν την διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με μακρινά σουτ. Η Καβάλα πάτησε “γκάζι” από τα μέσα της περιόδου και μετά και ανέβασε τη διαφορά αρχικά στους 7 πόντους (35-28) και στη συνέχεια στους 12 (41-29). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9 πόντους (41-32).

Η επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια συνοδεύτηκε από την βελτίωση της εικόνας των Τρικάλων, τα οποία αρχικά μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους (47-41) και στη συνέχεια στους 4 πόντους 4′ πριν το τέλος της περιόδου. Η Καβάλα αύξησε εκ νέου τη διαφορά στους 7 πόντους (54-47) 3′ πριν τη λήξη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (54-53, 28′). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 3 πόντους (58-55).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο της αναμέτρησης, η Καβάλα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Ταπούτο, Κοστόφ και Κρομά και άρχισε να αυξάνει τη διαφορά στους 10 πόντους στα μισά της περιόδου (74-63, 35′). Τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι η διαφορά έφθασε μέχρι και στους 21 πόντους(90-69), 30″ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα της Καβάλας νικήτρια κόντρα στα Τρίκαλα με 90-72.