Νίκη “χρυσάφι” για το Ρέθυμνο!

2016-01-23T19:24:43+00:00 2016-01-23T19:35:08+00:00.

23/Jan/16 19:24

Σε ένα παιχνίδια ιδιαίτερης βαθμολογικής σημασίας, το Ρέθυμνο πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 95-87 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και πήρε βαθιά ανάσα…

Σε ένα παιχνίδια ιδιαίτερης βαθμολογικής σημασίας, το Ρέθυμνο πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 95-87 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και πήρε βαθιά ανάσα!

Οι ξένοι παίκτες των γηπεδούχων βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα με τους Μέιντεν (21π, 3ρ, 6ασ.) και Στόουν (21π, 5ρ, 4ασ.) να ξεχωρίζουν. Από πλευράς των ηττημένων, οι Ρέλεφορντ (15π, 2ρ, 4ασ.) και Μανωλόπουλος (14π, 4ρ) ήταν αυτοί που προσπάθησαν αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Κολοσσός Ρόδου αφού με σωστή κυκλοφορίας της μπάλας και δύο διαδοχικά τρίποντα του Αχόνεν πήρε προβάδισμα 16-9 στο 5′. To κακό ξεκίνημα δεν πτόησε το Ρέθυμνο το οποίο ακούμπησε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με κύριο εκφραστή τον Μέιντεν μείωσε σημαντικά τη διαφορά πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (18-17, 8′). Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τους Κρητικούς να αφήνουν πίσω τους το μουδιασμένο ξεκίνημα και να περνούν μπροστά (24-21).

Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους γηπεδούχους που ξέφυγαν ακόμα και με +8 (31-23), πριν ο Κολοσσός τρέξει σερί 9-0 και πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 32-31 (14′). Στο διάστημα αυτό, πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο συνήθης ύποπτος Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 9 πόντους. Τέλος στο αρνητικό σερί για την ομάδα του έβαλε ο Ντελινικάιτις ο οποίος έθεσε ξανά το Ρέθυμνο σε ρόλο οδηγού (35-33, 18′), κατάσταση που δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (43-39).

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Τόσο το Ρέθυμνο όσο και ο Κολοσσός προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους χωρίς αποτέλεσμα και έτσι το σκορ παρέμεινε ισόπαλο (54-54) μέχρι και το 25′. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έτρεξε σερί 6-0 (62-56), όμως με το ίδιο νόμισμα απάντησαν και οι γηπεδούχοι ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 62-62 (28′) και “κλείνοντας” την περίοδο με βραχεία κεφαλή (66-65).

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για το Ρέθυμνο αφού πάτησε “γκάζι” και με επί μέρους σκορ 12-1, έθεσε γερές βάσεις για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα (78-66, 33′). Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου που τα έκαναν όλα σωστά στις δύο πλευρές του παρκέ διατηρώντας εύκολα το προβάδισμα (83-73), 4.14′ πριν το τέλος.

Σε κάθε προσπάθεια του Κολοσσού να… σηκώσει κεφάλι, οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση και με τους ξένους της ομάδας να κάνουν “πάρτι” δεν επέτρεψαν τη μείωση της διαφοράς (88-78), με 2.01′ στο ρολόι. Το τελικό 95-87 βρήκε το Ρέθυμνο να πανηγυρίζει μία νίκη που του δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα μιας και τα τελευταία αποτελέσματα δεν ήταν τα καλύτερο δυνατά για την κρητική ομάδα.