2016-01-25T21:32:58+00:00 2016-01-25T21:34:33+00:00.

Lefteris Moutis

25/Jan/16 21:32

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Η νίκη του Ολυμπιακού με αυτή τη διαφορά ικανοποίησε πλήρως τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος αποθέωσε τους παίκτες του για την απόδοση τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Ο κόουτς των Πειραιωτών τόνισε στη συνέντευξη τύπου μετά το ντέρμπι: “Δεν χωρά αμφισβήτηση ότι είναι μια ολοκληρωτική επικράτηση για εμάς. Μπήκαμε πολύ δυνατά, αιφνιδιάσαμε τον αντίπαλο μας. Μπήκαμε με ενέργεια και αυτοπεποίθηση. Δεχθήκαμε μόνο 9 πόντους στην πρώτη περιόδο παίρνοντας διαφορά 18 πόντων. Στη δεύτερη περίοδο συνεχίσαμε και με εξαίρεση τα τελευταία δυο λεπτά, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα με διαφορά ασφαλείας. Στο ημίχρονο είπαμε ότι δεν είναι τίποτα γιατί αυτά τα ματς; μπορούν να αλλάξουν εύκολα σε 2-3 λεπτά.

Περιμέναμε την αντίδραση του Παναθηναϊκού. Δεν ήταν στο επίπεδο του Παναθηναϊκού η απόδοση του πρώτου ημιχρόνου. Είχαμε όμως, ψυχραιμία στην αντεπίθεση τους και στην τελευταία περίοδο ανεβάσαμε πάλι τη διαφορά. Δικαιούμασταν πλήρως την άνετη νίκη.

Συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια που έκαναν. Δεν είναι εύκολο μετά από μια ήττα και μετά τις δυο από Μπάμπεργκ και Ζαλγκίρις. Τους αξίζουν συγχαρητήρια για την απόδοση και την ετοιμότητα τους. Ο δρόμος είναι μακρύς και πρέπει να παλεύουμε όλα τα ματς. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι, γιατί η ομάδα χρειάζεται όλους τους παίκτες. Η ομάδα έχει εμπιστοσύνη στους παίκτες της. Πρέπει να το καταλάβουν όλοι και να βοηθούν κάθε φορά που καλούνται.

Είναι σημαντική η νίκη αυτή, αλλά είναι μόλις η 2η αγωνιστική του 2ου γύρου. Πρέπει να μείνουμε σεμνοί και ταπεινοί. Πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε στην Ευρωλίγκα, άσχετα με τα δυο ανάποδα αποτελέσματα, ξεκινώντας από το ματς με τη Ρεάλ.

Ευχαριστώ τον κόσμο για τη συμπαράσταση του. Οι συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα ήταν άψογες, από τις λίγες φορές που θυμάμαι. Ετσι πρέπει να είναι ο κόσμος για να μπορέσουμε να πανηγυρίσουμε τέτοιες νίκες. Ευχαριστούμε για τη βοήθεια και τη συμπεριφορά του”.

Μιλουτίνοφ: “Να την ξεχάσουμε”

Ο Νίκολα Μιλουτίοφ τόνισε: “Είναι πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Πρέπει να την ξεχάσουμε άμεσα γιατί παίζουμε σε λίγες μέρες με έναν σπουδαίο αντίπαλο.