Η Καβάλα αναπνέει με σπουδαίο διπλό!

2016-01-30T19:14:56+00:00 2016-01-30T19:40:03+00:00.

Stelios Toromanidis

30/Jan/16 19:14

Την πρώτη εκτός έδρας και δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα έφτασε η Καβάλα καθώς πήρε σπουδαίο διπλό με ανατροπή στην Αμαλιάδα απέναντι στον τοπικό Κόροιβο με 72-78.

Την πρώτη εκτός έδρας και δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα καθώς πήρε σπουδαίο διπλό με ανατροπή στην Αμαλιάδα απέναντι στον τοπικό Κόροιβο με 72-78.

Μάλιστα το κατόρθωμα των φιλοξενούμενων γίνεται πιο μεγάλο αν συνυπολογίσουμε ότι αγωνίστηκαν δίχως τους Ταπούτο και Βαν ντε Μαρς.

Το σύνολο του Στιβ Γιαντζόγλου αν και βρέθηκε πίσω στο 19′ με 17 πόντους (47-30), πραγματοποίησε εντυπωσιακό come back στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 9-23 προηγήθηκε 56-58. Στην τελευταία περίοδο αν και ισοφαρίστηκε (62-62), ήταν πιο ψύχραιμο από τους γηπεδούχους στο φινάλε και με πολύ καλή άμυνα πήρε την νίκη που του δίνει ελπίδες παραμονής. Από την άλλη η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου έφτασε τις πέντε ήττες και πια είναι πιθανόν να μπει σε περιπέτειες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς νικητών ήταν ο Αμερικανός φόργουορντ Κρόμα (21 π., 9 ριμπ., 6 ασίστ) με άξιους συμπαραστάτες τους Λέιζερ (19 π.) και Ουίλιαμς (13 π.) την στιγμή που από την άλλη ο Ντέιβις (23 π., 4 ριμπ.) πάλευε μόνος του.

Διακύμανση του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με… σπασμένα τα φρένα. Αμφότερες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, ήταν αρκετά έυστοχες την στιγμή που οι άμυνες απουσίαζαν για το 11-12 του 5’. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε τρελά κέφια τους Αμερικανούς Ντέιβις και Χάρις (18 πόντους οι δύο τους στο πρώτο δεκάλεπτο), έκαναν σερί 12-4 για να προηγηθούν με 23-16 στο 9’. Παρόλα αυτά η Καβάλα έμενε κοντά στο σκορ χάρη στον επιθετικό οίστρο των Λέιζερ και Κρόμα (9 και 8 πόντους αντίστοιχα) για να λήξει η περίοδος με 26-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντέιβις από πλευράς Κοροίβου συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση. Έφτασε γρήγορα τους 15 πόντους με 7/9 εντός πεδιάς και η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά το +10 (35-24 στο 13’). Όταν μάλιστα πήρε βοήθειες και από τον… εκ πάγκου ορμώμενο Χαριτόπουλο (8 π.) η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στο +17 (47-30 στο 19’). Η Καβάλα κατάφερε να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου με ένα 5-0 σερί (47-35). Αξιοσημείωτο το ποσοστό του Κοροίβου στα δίποντα (80% με 17/21).

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού η εικόνα άλλαξε άρδην. Η Καβάλα βραχυκύκλωσε επιθετικά τους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Λασανά Κρόμα μπόρεσαν να προηγηθούν με +2 (58-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου με σερί 9-23.

Αν και ο Κόροιβος θέλησε να ξαναμπεί μπροστά στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πολύ καλή άμυνα και με περίσσιο πάθος κράτησαν το προβάδισμα και εντέλει νίκησαν.

Παίκτης-Κλειδί

Αναμφισβήτητα ο Αμερικανός Λασανά Κρομά ήταν ο MVP του αγώνα. Κράτησε σχεδόν μόνος του την Καβάλα στο πολύ κακό της πρώτο ημίχρονο και εν συνεχεία ήταν ο ηγέτης στην αντεπίθεση του δευτέρου για α τελειώσει το ματς με 21 πόντους (3/7 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Σημείο κλειδί

Το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων, κατά το οποίο μπόρεσαν να ανατρέψουν την διαφορά των 12 πόντων του ημιχρόνου στο +2 του 30′ με επιμέρους σκορ 9-23.

Δεκάλεπτα: 26-22, 47-35, 56-58, 72-78