Νίκη για… playoffs από τον Κολοσσό!

2016-01-30T18:55:11+00:00 2016-01-30T19:07:17+00:00.

30/Jan/16 18:55

Σημαντικό βήμα για μία θέση που οδηγεί στα playoffs της Basket League έκανε ο Κόλοσσός μετά την επικράτηση του με 60-54 απέναντι στο μαχητικό Απόλλωνα που αγωνίστηκε χωρίς τον καλύτερο του παίκτη, Κέβιν Ντίλαρντ.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με συνολικό ρεκόρ 7-9 νίκες, όμως ο Κολοσσός έχει σαφές προβάδισμα αφού μετράει δύο θετικά αποτελέσματα σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στους Πατρινούς τη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά, με τους Ντέιβις (11π, 8ρ) και ΜακΓκι (10π,8ρ) να κάνουν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ η προσπάθεια του Τόνι Μέιερ (12π, 5ρ) δεν ήταν αρκετή για τους φιλοξενούμενους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 7-3 στο 3′ μετά από καλάθι του Αργυρόπουλου. Η απάντηση του Κολοσσού ήταν άμεση και ήρθε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, αφού οι Ρέλεφορντ και Λίντεν έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 11-7 στο 6′. Από αυτό το σημείο και μετά οι δύο ομάδες τα… έσπασαν, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει ως έχει για παραπάνω από τέσσερα λεπτά. Τη δυστοκία σταμάτησε ο Παλμπλαντ με νέο σουτ έξω από τα 6.75, διαμορφώνοντας το 11-10 με τη λήξη της περιόδου.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στα επόμενα λεπτά, με τον Κολοσσό να επιχειρεί να ανεβάσει το ρυθμό και τον Απόλλωνα να ακολουθεί. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βελτίωσε τα ποσοστά της και κατάφερε να ξεφύγει με 21-15 (14′) αλλά διαδοχικοί πόντοι του Μέιερ έφεραν ξανά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση μίας κατοχής (24-22, 25′). Το 7-0 σερί εξασφάλισε και πάλι στον Κολοσσό μικρό προβάδισμα (31-22, 18′), πριν ο Απόλλωνας πλησιάσει και πάει στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 31-26.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ αλλά έφτασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα. Το αρχικό 38-33 στο 24′ μετατράπηκε γρήγορα σε 43-33 εξαιτίας της πολύ καλής άμυνας και των σωστών επιλογών στην επίθεση. Τα νεκρά διαστήματα ωστόσο έκαναν ξανά την εμφάνιση τους για τον Κολοσσό που κατάφερε να πετύχει μόλις τρεις πόντους στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου. Αποτέλεσμα; Ο ιδιαίτερα μαχητικός Απόλλωνας βρήκε το δρόμο προς το καλάθι, μείωσε τη διαφορά και αύξησε τις ελπίδες του για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα (46-40).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κολοσσός μετρούσε 12 ασίστ και μόλις 4 λάθη μέχρι αυτό το σημείο, όμως τα τραγικά ποσοστά του (17/46 σουτ) δεν τον άφησαν να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη (10) του Απόλλωνα.

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν α πλησιάσουν ακόμα περισσότερο (47-44, 31′) μετά από νέο τρίποντο του Μέιερ. H συγκεκριμένη εξέλιξη δεν άγχωσε τους παίκτες του Κολοσσού που βρήκαν ξανά επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του πολύ θετικού Ντέιβις και διατηρήθηκαν σε ρόλο οδηγού (52-46), 6.30′ πριν το τέλος. Εκατέρωθεν καλάθια των Μανολόπουλου και Βεργίνη διαμόρφωσαν το 54-49, ενώ ακόμα ένα εύστοχο σουτ του Έλληνα γκαρντ από την περιφέρεια έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση (56-52), με 1.52′ για τη λήξη. Αυτό όμως ήταν το κοντινότερο σημείο που κατάφερε να φτάσει ο Απόλλωνας! Τα διαδοχικά άστοχα σουτ των Μέιερ και Βεργίνη δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Πάτρας να διεκδικήσει κάτι καλύτερο και έτσι ο Κολοσσός σε ένα πολύ χαμηλό ποιοτικά παιχνίδι κέρδισε δίκαια με 60-54.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-26, 46-40, 60-54