Βαθιά ανάσα για Λαύριο

2016-01-30T19:30:01+00:00 2016-01-30T19:30:16+00:00.

30/Jan/16 19:30

Σπουδαία και δύσκολη εντός έδρας νίκη πέτυχε το Λαύριο κόντρα στην Κηφισιά με 74-70.

Το Λαύριο επικράτησε δύσκολα της Κηφισιάς με 74-70, και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη εν’ όψη της συνέχειας. Οι γηπεδούχοι ήταν μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου πίσω στο σκορ, αλλά τελικά πήραν την νίκη με τον Μπόλντς να πετυχαίνει 10 πόντους στα τελευταία 3 λεπτά της αναμέτρησης.

Κορυφαιός για την ομάδα του Λαυρίου ήταν ο ΝτεΜάρκους Μπολντς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ από 9 πόντους πέτυχαν οι Μπάρλος και Κρουμπαλι. Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χογκ με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Κασελάκης και Γλυνιαδάκης που πέτυχαν 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 5 πόντους (2-7) 8΄πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στην πόντο (8-9), αλλά ο Ελ-Αμίνου με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 4 (8-12) . Οι φιλοξενούμενοι σε όλη την πρώτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κηφισιά συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά της περιόδου, όπου το Λαύριο με σουτ του Μπολντς ισοφάρισε στον αγώνα (26-26). Οι γηπεδούχοι πήραν και προβάδισμα 3 πόντων (33-30) 3΄πριν από την λήξη. Η ομάδα της Κηφισιάς στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου “έτρεξε” ένα σερί 3-7 και τελείωσε το ημίχρονο μπροστά με 1 πόντο (36-37).

Η επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια δεν έφερε κάποια αλλαγή στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να είναι 1 πόντο μπροστά μέχρι τα μέσα της περιόδου. Η Κηφισιά κατάφερε να πάει την διαφορά στους 7 πόντους (44-51) 2΄πριν το τέλος, αλλά το Λαύριο μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο στο τέλος της περιόδου (59-52).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα (54-54) 7΄πριν το τέλος και να περάσουν μπροστά με 1 πόντο 3.28’ πριν το φινάλε. Από εκείνο το σημείο και μετά το Λαύριο δεν έχασε το προβάδισμα και τελικά πήρε τη νίκη με 74-70.