Ανάσα για Ρέθυμνο με σούπερ Ντελινικάιτις!

2016-02-06T19:04:18+00:00 2016-02-06T19:12:16+00:00.

Stelios Toromanidis

06/Feb/16 19:04

Μεγάλη ανάσα για το Ρέθυμνο που έφτασε στην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα νικώντας σχετικά εύκολα τον Αρκαδικό στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” με 89-76.

Μεγάλη ανάσα για το Ρέθυμνο που έφτασε στην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα νικώντας σχετικά εύκολα τον Αρκαδικό στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” με 89-76. Έτσι ξέφυγε με απόσταση δύο νικών από την επικίνδυνη ζώνη την ώρα που η ομάδα της Τρίπολης παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας. Σημαντικό και το γεγονός πως οι Κρητικοί κάλυψαν την διαφορά των 5 πόντων με την οποία είχαν χάσει στον πρώτο γύρο.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν το Ρέθυμνο έπαιξε καλή άμυνα και έχοντας έναν εξαιρετικό και “άχαστο” μέχρι εκείνη την στιγμή Τόμας Ντελινικάιτις (15 π. με 4/4 εντός πεδιάς) ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (40-27) στο 17′.

Από εκεί και πέρα δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ. Αν και ο Αρκαδικός με κορυφαίους τους Αμερικανούς Λίτζιον (20 π.), Τζόουνς (20 π.) και τον Καββαδά (13 π., 9 ριμπ.) προσπάθησε να επανέλθει, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά μέχρι τους 8 πόντους (58-50) στο 28′. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ψύχραιμοι, ανέβασαν την διαφορά στο +17 (80-66) στο 36′ με μπροστάρηδες τους Ντελινικάιτις (23 π., 3 ασίστ), Χάροου (21 π.) και Στόουν (14 π., 5 ριμπ.) για να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Τόμας Ντελινικάιτις ήταν ο κύριος λόγος που το Ρέθυμνο ξέφυγε στο σκορ και κράτησε την υπέρ του διαφορά μέχρι τέλους. Ο Λιθουανός γκαρντ πέτυχε 23 πόντους με σχεδόν αψεγάδιαστα στατιστικά (4/5 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 7/7 βολές) ενώ είχε ακόμα 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί

Το δεύτερο δεκάλεπτο που το Ρέθυμνο ξέφυγε με _13 (40-27) και το γεγονός πως κράτησε την διαφορά έως τέλους χάρη στο εκπληκτικό ποσοστό έξω από τα 6,75 (9/15) και τα πέντε λιγότερα λάθη (14-19).

Δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55,