Τα χρειάστηκε ο Απόλλωνας με την Καβάλα!

2016-02-06T18:48:38+00:00 2016-02-06T19:16:50+00:00.

06/Feb/16 18:48

Σε ένα παιχνίδι που στα τελευταία λεπτά εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, ο Απόλλωνας Πάτρας βρήκε τις λύσεις και πήρε σημαντική νίκη με 76-69 απέναντι στην ιδιαίτερα ανταγωνιστική Καβάλα…

Σε ένα παιχνίδι που στα τελευταία λεπτά εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, ο Απόλλωνας Πάτρας βρήκε τις λύσεις και πήρε σημαντική νίκη με 76-69 απέναντι στην ιδιαίτερα ανταγωνιστική Καβάλα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν ο Σάντλερ (15π, 4ρ, 4ασ.), όμως ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ήταν ο Μέιερ που σκόραρε το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα.

Ειδική αναφορά αξίζει αν γίνει στον Λέον Ουίλιαμς ο οποίος με 20 πόντους (7/13 σουτ) και 11 ριμπάουντ προσπάθησε να χαρίσει σχεδόν μόνος του τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Πολύ καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας που είχε σωστές επιθετικές επιλογές ενώ έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του. Το αρχικό 6-0 ήρθε δια χειρός Σάντλερ, με τον Αμερικάνο γκαρντ να είναι για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός και να διαμορφώνει το 13-7 με όμορφη προσπάθεια στο 6′. Τα απογοητευτικά ποσοστά της Καβάλας δεν της επέτρεψαν να αντιδράσει και έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε εύκολα στο -8 (21-13).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν δυσκολεύτηκαν να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-20, 15′) με τον πολύ θετικό Φώτη Λαμπρόπουλο. Η ανάκαμψη της ομάδας του Στιβ Γιατζόγλου ήταν προσωρινή (32-25, 17′), αφού η πλειοψηφία των σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες του βρήκε σίδερο. Αντίθετα, ο Απόλλωνας σκόραρε σχεδόν αποκλειστικά μέσα από το ζωγραφιστό και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38-27.

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, η Καβάλα έδειξε πως υστερεί σημαντικά σε επιθετικό ταλέντο. Οι δύο ομάδες είχαν τον ίδιο αριθμό ριμπάουντ (19) και τα ίδια λάθη (5), αλλά το 28% στα σουτ εντός παιδειάς των φιλοξενούμενων έναντι 53% των Πατρινών ήταν αρκετό για να τους βάλει από νωρίς σε ρόλο κυνηγού.

Η εικόνα του παιχνιδιού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε σταδιακά αφού η Καβάλα πρώτα με τον Ουίλιαμς και στη συνέχεια με τον Λέιζερ έφτασε ακόμα και στο -6 (42-36, 25′). Το τάιμ άουτ του Κώστα Μέξα αποδείχθηκε ευεργετικό για τον Απολλωνα που κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό και με τον Λαμπρόπουλο να είναι για ακόμα μία αγωνιστική εκ των διακριθέντων, έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-38, 28′). Τελικά η τρίτη περίοδος “έκλεισε” στο 49-41 για τους γηπεδούχους που από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης δεν έχασαν σε κανένα σημείο την πρωτοκαθεδρία στο σκορ.

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο η Καβάλα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και με γρήγορο 8-0 σερί ισοφάρισε σε 49-49 (32′). Το μομέντουμ ήταν φανερό πως είχε αλλάξει και έτσι οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό μετά από καλάθια του “μαγικού” Λέον Ουίλιαμς (55-52), 6.13′ πριν τη λήξη. Ωστόσο ο Απόλλωνας δεν αγχώθηκε και με 5-0 σερί (57-55) ανάγκασε τον Στιβ Γιατζόγλου να καλέσει σε τάιμ άουτ.

Στα τελευταία 3.31′ οι ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν και το παιχνίδι δεν ξέφυγε από την ισοπαλία (59-59) αφού στο καλάθι του Πάλμπλαντ ο ΜακΚι είχε την απάντηση. Ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους Πατρινούς ήταν ο Μέιερ ο οποίος με τρίποντο μόλις 21″ πριν το τέλος έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με 63-59. Η υπερπροσπάθεια της Καβάλας δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και έτσι γνώρισε την ήττα με 66-59.