Αυτοκρατορική νίκη για τον Άρη

2016-02-06T19:07:51+00:00 2016-02-06T19:55:42+00:00.

06/Feb/16 19:07

Ο Άρης επικράτησε εύκολα του Λαυρίου στη Θεσσαλονίκη με 82-68, με κορυφαίο τον Οκάρο Ουάιτ.

Ο Άρης επικράτησε εύκολα του Λαυρίου στη Θεσσαλονίκη με 82-68, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Οκάρο Ουάιτ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από 10 πόντους πέτυχαν οι Πελεκάνος, Χάγκινς και ΜακΝιλ. Για την ομάδα του Λαυρίου πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάκης Γιαννακόπουλος με 11 πόντους.

Εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στην αρχή του αγώνα με τον Άρη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα στο 3′. Ένα λεπτό αργότερα το Λαύριο πήρε προβάδισμα στο σκορ με 2 πόντους (2-4). Ο Άρης ξανά πήρε προβάδισμα στον αγώνα αρχικά με 5 πόντους (9-4) και στη συνέχεια με 7 πόντους (13-6) 40’’ πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μπάρλος πέτυχε ένα καλάθι 2’’ πριν από τη λήξη και η πρώτη περίοδος τελείωσε 13-8.

Ο Άρης πήρε διαφορά 10 πόντων στην δεύτερη περίοδο (20-10), αλλά το Λαύριο αντέδρασε και πέρασε μπροστά (22-23, 24-25). Από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και μέχρι το τέλος ο Άρης είχε μια σταθερή διαφορά πάνω από 4 πόντους, με το ημίχρονο να τελειώνει 39-33.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης ανέβασε τη διαφορά αρχικά στους 9 πόντους με εύστοχο τρίποντο του Ουάιτ (42-33) και στη συνέχεια στους 13 (49-36) 6’ πριν από τη λήξη της περιόδου. Στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου ο Άρης προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους (59-44), αλλά το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στους 9 πόντους στο φινάλε της περιόδου (61-59).

Στη τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο ο Άρης πήρε μια διαφορά 16 πόντων (72-56), αλλά το Λαύριο μείωσε δύο φορές στους 12 πόντους (72-60, 76-64). Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα ο Άρης ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 16 πόντους (80-64), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 82-68, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.