Κηφισιά σε ρυθμό… Ουόριορς!

2016-02-06T19:09:09+00:00 2016-02-06T19:20:16+00:00.

06/Feb/16 19:09

Μαγική εμφάνιση πραγματοποίησε η Κηφισιά η οποία ήταν καταιγιστική από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έφτασε στην πολύ άνετη νίκη με 115-79 απέναντι στα Τρίκαλα! Η συγκεκριμένη επιθετική επίδοση μάλιστα αποτελεί ρεκόρ…

Μαγική εμφάνιση πραγματοποίησε η Κηφισιά η οποία ήταν καταιγιστική από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έφτασε στην πολύ άνετη νίκη με 115-79 απέναντι στα Τρίκαλα! Η συγκεκριμένη επιθετική επίδοση μάλιστα αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ποσοστά που θα ζήλευαν οι καλύτερες ομάδες της Ευρώπης δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης. Έξι συνολικά παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους Σμιθ (21π, 8ρ) και Χογκ (15π, 10ρ, 3ασ.) να ξεχωρίζουν.

Το δίδυμο των Ρόμπινσον (20, 4ασ.) και Μπράουν (20π, 8ρ, 4ασ.) προσπάθησε να σώσει την κατάσταση για τα Τρίκαλα αλλά δεν τα κατάφερε.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με εμφανή διάθεση να ρεφάρει την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και μετά το αρχικό 9-2 (3′) συνέχισε να βρίσκεται σε ρόλο οδηγού (16-8) έως και τα μέσα της περιόδου. Η αντρίδραση των Τρικάλων ήρθε έξω απο τα 6.75 αφού διαδοχικά εύστοχα σουτ των Κόντζερ και Ρόμπινσον μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (18-17, 7′). Τα καταστροφικά τελευταία τρία λεπτά της περιόδου ωστόσο στοίχησαν στους φιλοξενούμενους που είδαν την Κηφισιά να ξεφεύγει με 29-22.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη έδωσε φτερά στους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου που έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι και πολύ γρήγορα άνοιξαν τη διαφορά (40-26, 14′). Αδυνατώντας να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους, οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε ρόλο θεατή και ο Κόντζερ με όμορφη προσπάθεια μείωσε σε 47-30 (17′) για την ομάδα του. Ο Κώστας Φλεβαράκης δεν κατάφερε να βρει λύση στα πολλά αμυντικά προβλήματα και έτσι η Κηφισιά σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε. Αποτέλεσμα; Πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 58-33 έχοντας “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς.

Από 29 πόντους πέτυχαν σε κάθε μία περίοδο οι γηπεδούχοι που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα 10 λάθη των αντιπάλων τους! Σούταραν με 6/12 τρίποντα και σε γενικές γραμμές πραγματοποίησε ένα άψογο πρώτο ημίχρονο.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης αφού τα τρίποτα έπεφταν “βροχή” (9/17) και το διδυμο των Χογκ και Ελ Αμίν τα έκανε όλα να φαίνονται πολύ εύκολα για την Κηφισιά. Η διαφορά είχε συνεχώς αυξητικές τάσεις και έφτασε πολύ γρήγορα στο +31 (70-39, 23′) μετά από λάθος των Τρικάλων και τρίποντο του Ελ Αμίν. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν με… σάκος του μποξ και τα χτυπήματα ήταν απανωτά με αποτέλεσμα το καλάθι και φάουλ του Σμιθ να στείλει το δείκτη του σκορ στο (78-42) και η περίοδος να ολοκληρωθεί τελικά στο 90-54.

Σε κάποιο άλλο παιχνίδι αυτό θα μπορούσε να είναι το τελικό σκορ, όμως οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι και δεν κατέβασαν ταχύτητα ούτε στο τελευταίο κομμάτι. Ο νεαρός Χατζηνικόλας πέρασε στο παρκέ και κατάφερε να κάνει άμεσα αισθητή την παρουσία του! Με πέντε γρήγορους πόντους διαμόρφωσε το 98-60 ενώ λίγη ώρα αργότερα ο Σμιθ έδωσε χαρακτήρα… ΝΒΑ στην αναμέτρηση. Τόσο το σκορ όσο και ο ρυθμός θύμιζαν παιχνίδι από την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού και το 110-70 ήταν ενδεικτικό της τραγικής παρουσίας των Τρικάλων. Ο εφιάλτης ολοκληρώθηκε στο 115-79 και η Κηφισιά αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.