“Αυτοκράτορας” στα Τρίκαλα ο Άρης!

2016-02-13T19:02:06+00:00 2016-02-13T19:15:14+00:00.

Stelios Toromanidis

13/Feb/16 19:02

Ο Άρης επιβλήθηκε εύκολα στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο των Τρικάλων της τοπικής ομάδας με 83-68 χάρη στο πολύ καλό του δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσε επιμέρους σκορ 24-10.

Έτσι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έφτασαν τις πέντε εκτός έδρας νίκες τους στο πρωτάθλημα βρισκόμενοι στην τέταρτη θέση, έναν βαθμό πίσω από την τρίτη ΑΕΚ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι δέχτηκαν την δωδέκατη φετινή ήττα τους και είναι δύο μόλις βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών οι Αμερικανοί Τζαμέλ Μακ Νιλ(21 π., 5 ασίστ) και Οκάρο Ουάιτ (22 π.,10 ριμπ.)ενώ από τους ηττημένους πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο “καινούριος” στην ομάδα Πολ Τζόουνς (17 π., 4 ριμπ.).

Η διακύμανση του αγώνα

Ο αγώνας ξεκίνησε εντυπωσιακά με τις δύο ομάδες να δίνουν γρήγορο ρυθμό και να σκοράρουν κατά ριπάς. Τα Τρίκαλα παρά την… αναστάτωση των τελευταίων ημερών με τις προσθαφαιρέσεις του ρόστερ, εμφανίστηκαν άκρως ανταγωνιστικά, είχαν βραχεία κεφαλή σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο και έκλεισαν προηγούμενα με 25-23.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε εντελώς διαφορετικά. Αν και οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πήγαν την διαφορά στο +5 (28-23), εν συνεχεία ο Άρης εμφάνισε το πολύ καλό αμυντικό του πρόσωπο και σταδιακά πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για 4 λεπτά εξαιτίας των πολλών λαθών στα οποία υπέπεσαν (14 στα πρώτα 20’). Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Θεσαλλονικείς και σε συνάρτηση με το εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (50%) έτρεξαν 10-0 σερί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (47-35).

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αποτελεσματική τους άμυνα, διατηρώντας την υπέρ τους διαφορά η οποία έφτασε και στο +16 (50-66) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Η αλήθεια είναι πως οι παίκτες των Τρικάλων με μπροστάρη τον νεοφερμένο Πολ Τζόουνς κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες για να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα αλλά η ποιότητα του αντιπάλου δεν τους άφησε πολλά περιθώρια και κάπως έτσι ήρθε η εύκολη επικράτηση του Άρη με 83-68.

Δεκάλεπτα: 25-23, 35-47, 50-66, 68-83