Ο Αρκαδικός έχει σφυγμό!

2016-02-13T19:05:16+00:00 2016-02-13T19:18:13+00:00.

13/Feb/16 19:05

Ο Αρκαδικός στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν μέχρι σήμερα ήταν αυτός που έπρεπε και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα πήρε νίκη “χρυσάφι” με 77-67 απέναντι στον Κολοσσό και πλέον μπορεί να κοιτάζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Το δίδυμο των Νούτινεν (19π, 6ρ, 2ασ.) και Καββαδά (15π, 7ρ, 4μπλοκ) έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους που κατάφεραν να ξεπεράσουν την μεγάλη τους αδυναμία από τη γραμμή των βολών (11/22).

Από πλευράς Κολοσσού ο Ρέλεφορντ (26π, 6ρ, 3ασ.) ήταν καταπληκτικός αλλά και μόνος με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να γλιτώσει την ομάδα της Ρόδο από την ήττα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες είχαν ανάγκη τη νίκη για διαφορετικούς λόγους, ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί με 12-8 στο 5′ μετά από τρίποντο του Λίντεν. Τα αμυντικά κενά του Αρκαδικού επέτρεψαν στη διαφορά να ανοίξει ακόμα περισσότερο (16-10, 7′), πριν το γρήγορο 5-0 σερί φέρει τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (16-15, 9′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 20-18 υπέρ του Κολοσσού με το παιχνίδι να έχει ένα αρκετά γρήγορο ρυθμό αν αναλογιστεί κανείς τη μεγάλη σημασία του.

Οι σωστές επιθετικές επιλογές της ομάδας της Τρίπολης ανέτρεψαν προσωρινά το σκηνικό (22-20, 12′), πριν οι Ροδίτες απαντήσουν και περάσουν εκ νέου μπροστά χάρη στους πολύ θετικούς Ρέλεφορντ και Λαρεντζάκη (27-26, 15′). Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ιδιαίτερα ισορροπημένη χωρίς κάποια ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ το οποίο παρέμεινε ισόπαλο (30-30) μέχρι και το 17′. Στα τελευταία τρία λεπτά ωστόσο ο Αρκαδικός “έσφιξε” την άμυνα του και με τον κορυφαίο του παιχνιδιού Νούτινεν πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μικρό προβάδισμα (36-32).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν τα ποσοστά τους έξω από τα 6.75 και διατηρήθηκαν σε ρόλο οδηγού (46-40, 25′), αφού ο Βασίλης Καββαδάς έδωσε σημαντικές λύσεις τόσο στην επίθεση (8π) όσο και στην άμυνα (4 μπλοκ, 1 κλέψιμο). Ο Έλληνας σέντερ έχει αποδείξει καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν πως είναι το βαρόμετρο του Αρκαδικού και η άνοδος του παρέσυρε και τους συμπαίκτες του. Αποτέλεσμα; Η διαφορά έφτασε ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (55-44, 28′). Την ίδια στιγμή όμως ο Κολοσσός Ρόδου είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα κάτι που φάνηκε από το γεγονός πως σταδιακά αντέδρασε και πλησίασε στο 57-52 με τη λήξη της περιόδου.

Η τελευταία και πιο κρίσιμη “στροφή” του αγώνα ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο για τον Αρκαδικού ο οποίος με επί μέρους σκορ 9-2 ξέφυγε με 66-54 και έθεσε γερές βάσεις νίκης, 7.07′ πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για σχεδόν τρία λεπτά, εξέλιξη που βοήθησε την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στη νίκη. Το συγκεκριμένο αρνητικό διάστημα διέκοψαν οι βολές του Ρέλεφορντ, ενώ ο Αμερικάνος γκαρντ με 6 διαδοχικούς πόντους κατάφερε να φέρει τον Κολοσσό ακόμα πιο κοντά (68-62), 2.16′ για το φινάλε.

Η πίεση για τους γηπεδούχους έγινε ακόμα μεγαλύτερη όταν ο Λιούις ευστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή (69-65) την ώρα που οι βολές (7/18) συνέχισαν να αποτελούν μεγάλο πρόβλημα. Στα τελευταία 1.42 όμως οι παίκτες της ομάδας της Τρίπολης αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και οι διαδοχικοί πόντοι των Στεφανίδη και Τζόουνς σφράγισαν τη νίκη και το τελικό 77-67!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67