Αποστολή εξετελέσθη για ΑΕΚ

2016-02-13T19:01:31+00:00 2016-02-13T19:19:22+00:00.

13/Feb/16 19:01

Ζητούμενο για την ΑΕΚ ήταν να φύγει με τη νίκη από την Καβάλα κι αυτό έπραξε (65-55) έστω κι αν δεν εντυπωσίασε, παραμένοντας μόνη στην τρίτη θέση της Basket League.

Ζητούμενο για την ΑΕΚ ήταν να φύγει με τη νίκη από την Καβάλα κι αυτό έπραξε (65-55), έστω κι αν δεν εντυπωσίασε, παραμένοντας μόνη στην τρίτη θέση της Basket League.

Τη ώρα που ο Γιούρι Ζντοβτς περιμένει με αγωνία να ολοκληρωθεί η απόκτηση του Τορίν Γκριν ώστε να έχει τον πλέι μέικερ που αναζητά τόσο καιρό, η “Ένωση” έφτασε τις έξι σερί νίκες κι έδειξε ότι παίρνει τα ματς που θέλει ακόμα κι όταν δεν εντυπωσιάζει.

Αυτή τη φορά μάλιστα η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έπαιξε άμυνα, η οποία ουσιαστικά ήταν κι αυτή που την οδήγησε στη νίκη μαζί με τον Μαλίκ Χέρστον που… πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο. Η “Ένωση” ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 κλεψίματα, την ώρα που ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν άκρως ουσιαστικός (15π. με 6/7 σουτ).

Το παιχνίδι της ζωής του έκανε ο Λίον Ουίλιαμς με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ(!) αλλά δεν ήταν αρκετό για την Καβάλα που βλέπει τα περιθώρια να στενεύουν επικίνδυνα όσο περνά ο καιρός.

Η ΑΕΚ ανάγκασε την Καβάλα να προσπαθήσει πολύ για να κερδίσει τους πόντους της από το ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να επιβάλει τον ρυθμό της και πολύ γρήγορα βρέθηκε στο +10 (13-3). Ο Γιατζόγλου προσπάθησε με τις αλλαγές του να ανακατέψει την τράπουλα και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου και πέρασε μπροστά με 24-22.

Οι παίκτες του Ζντοβτς έκαναν καλή δουλειά στην άμυνα (είχαν 6 κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο) αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και είχαν σε καλή μέρα τον Ουίλιαμς. Κάπως έτσι μολονότι είχε 9/25 σουτ εντός πεδιάς έμεινε κοντά στο σκορ.

Ο Μαλίκ Χέρστον επέστρεψε κεφάτος από τα αποδυτήρια, ξεκίνησε με τρίποντο και σημειώνοντας τους 9 από τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του στην τρίτη περίοδο, επέτρεψε στην ΑΕΚ να ξεφύγει με 43-33. Είναι χαρακτηριστικό ότι ως εκείνο το σημείο ο Αμερικανός φόργουορντ είχε 5/5 σουτ εντός πεδιάς.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι παίκτες του Σάκοτα έστειλαν τη διαφορά στο +13 (53-40) κι έδειξαν να ελέγχουν την αναμέτρηση. Η Καβάλα, όμως, έκανε την αντεπίθεση της και με πρωτοστάτες τους Κρόμα και Λέιζερ μείωσε σε 53-59 (38′) αλλά το τρίποντο του Κατσίβελη έκοψε τα πόδια των παικτών του Γιατζόγλου.