Πρώτο “διπλό”… παραμονής το Ρέθυμνο!

2016-02-13T18:44:03+00:00 2016-02-13T19:38:38+00:00.

13/Feb/16 18:44

Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε την κούραση του ΠΑΟΚ και απέδρασε (94-87) από την Πυλαία, με το παρθενικό “διπλό” του στη Basket League.

Η κρητική ομάδα είχε 0-8 εκτός έδρας πριν από το σημερινό ματς αλλά το πρώτο “διπλό” ήρθε την κατάλληλη στιγμή καθώς ισοδυναμεί με ένα μεγάλο βήμα παραμονής. Σε μια αναμέτρηση που τον πρώτο λόγο είχε η επίθεση το Ρέθυμνο είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και 12/26 τρίποντα.

Όσον αφορά στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πλήρωσε τις απουσίες των Σχορτσανίτη και Βασιλειάδη αλλά και την κούραση από τα συνεχόμενα ταξίδια. Είναι χαρακτηριστικό ότι δέχθηκε επιμέρους 14-7 στο τελευταίο τετράλεπτο.

Το Ρέθυμνο βρήκε από το ξεκίνημα λύσεις έξω από τα 6μ75 και με τον Τόμας Ντελινινκάιτις να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο επέβαλε σταδιακά τον ρυθμό του. Με τρίποντο του Λιθουανού γκαρντ, η κρητική ομάδα προηγήθηκε με 27-21 στο 11′ αλλά η αδυναμία να σταματήσει τον Μιλένκο Τέπιτς δεν της επέτρεψε να “χτίσει” διαφορά. Ο Σέρβος γκαρντ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας σκοράρει 16 πόντους κι έμοιαζε με όαση για τον κουρασμένο ΠΑΟΚ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +9 (49-40) με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς Μάντεν και Στόουν πλαισίωσαν ιδανικά τον Ντελινινκάιτις. Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες επιθετικές επιλογές κι έκοψε τη φόρα του Ρεθύμνου. Μαργαρίτης και Χάτσερ πήραν τη σκυτάλη από τον Τέπιτς ενώ Ντούβνιακ ξεκίνησε να “βομβαρδίζει” έξω από τα 6μ75.

Αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες (68-68) στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ φτάνοντας το επιμέρους σκορ του στο 12-2, προηγήθηκε 72-68 (32′). Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις από αρκετούς παίκτες και απάντησε με ένα 16-6, περνώντας ξανά μπροστά με 84-80 στο 37′. Οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις κι οι φιλοξενούμενοι με τον Στόουν να σημειώνει καθοριστικούς πόντους ξέφυγε με +7 (84-91) κι πήρε μια σπουδαία νίκη παραμονής.