Νίκη χρυσάφι για τον Κόροιβο

2016-02-13T19:07:35+00:00 2016-02-13T19:20:22+00:00.

13/Feb/16 19:07

Ο Κόροιβος επικράτησε της Κηφισίας με 87-77, χάρη στο καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε. Η ομάδα από την Αμαλιάδα 32 πόντους στη τελευταία περίοδο και δέχτηκε μόλις 20.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Χάρις με 26 πόντους, ενώ καλό παιχνίδι έκανε και ο Τσάπιν με 22 πόντους. Για την ομάδα της Κηφισίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Κασελάκης με 22 πόντους.

Αναλυτικά η εξέλιξη:

Η Κηφισιά ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 5 πόντους (0-5 2′). Ο Κόροιβος προσπάθησε να ανακάμψει, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη την περίοδο. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Κηφισιάς μπροστά με 6 πόντους (14-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν συνέχεια τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους (21-29, 13′). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Κόροιβος άρχισε να «ψαλιδίζει» τη διαφορά η οποία έφτασε στο καλάθι (30-32) 3’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου πέρασαν μπροστά στο σκορ (42-41).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και να φτάνει μέχρι και τους 7 πόντους (55-48, 28′). Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου η Κηφισιά ανέκαμψε και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο τέλος της περιόδου (55-57).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο ο Κόροιβος ξεκίνησε την αντεπίθεση του παίρνοντας μια διαφορά 7 πόντων (68-61) 8΄ πριν από το φινάλε. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά και στους 8 πόντους 3.52’’ πριν από το τέλος και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι τέλους.