Ο Ελ Αμίν “έσωσε” την Κηφισιά στο θρίλερ!

2016-02-17T19:00:03+00:00 2016-02-17T21:05:02+00:00.

Stelios Toromanidis

17/Feb/16 19:00

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που διεξήχθη στο Ζηρίνειο, η Κηφισιά ήταν ψυχραιμότερη στο τέλος και πήρε σπουδαία νίκη με 83-79 απέναντι στην Καβάλα που παρά τις ελλείψεις της το πάλεψε μέχρι εσχάτων.

Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο του γκαρντ των γηπεδούχων Ελ Αμιν μαζί με τα κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και τις μεγάλες άμυνες που έπαιξαν στο τέλος οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Κηφισιάς.

Κορυφαίοι από πλευράς νικητών οι Ελ Αμίν και Λεωνίδας Κασελάκης που πέτυχαν από 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ από αυτή των ηττημένων καλύτερος όλων ήταν ο Κοστόφ (18 π., 8 ριμπ., 4 ασίστ).

Με αυτήν την νίκη η γηπεδούχοι παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας την ώρα που οι φιλοξενούμενοι του Στιβ Γιατζόγλου βλέπουν πολύ ορατά πλέον μπροστά τους το φάσμα του υποβιβασμού.

Η Διακύμανση του αγώνα:

Η Καβάλα ήξερε εξ αρχής πως δεν είχε περιθώρια απώλειας και έτσι μπήκε με πάθος και περίσσια ενέργεια κυρίως στην άμυνα. Επιθετικά ο Λάζερ οργάνωνε άριστα το παιχνίδι της ενώ οι Ουίλιαμς, Κρομά εκτελούσαν για να συντηρείται η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου μπροστά στο σκορ (12-15 σο 8’). Αντίθετα η Κηφισιά στο πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε βραχυκυκλωμένη επιθετικά υποπίπτοντας σε 4 παραπάνω λάθη (6 έναντι 2) και μοιράζοντας 5 λιγότερες ασίστ (3 έναντι 8) και κάπως έτσι δυσκολευόταν να βρει ρυθμό.

Ο γκαρντ της Καβάλας Κοστόβ ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε 9 συνεχόμενους πόντους και μοίρασε δύο ασίστ βοηθώντας την ομάδα του να ξεφύγει στο 11’ με 10 πόντους για πρώτη φορά (16-26). Η δυναμική άμυνα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, όπως και το καλό ποσοστό τους στα δίποντα για να μείνει η διαφορά στις παρυφές της διψήφιας τιμής μεχρι το 16’. Εκεί η Κηφισιά με γρήγορο σερί 8-1, παίρνοντας βοήθειες από τον Γλυνιαδάκη (4 π.) μείωσε στους τρεις (32-35). Η Καβάλα δεν τα παράτησε βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με τρία τρίποντα (Μαγκί, Κρομά και Γκέλιος) και έκλεισε το ημίχρονο στους 10 πόντους(38-48).

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου άρχισε το δεύτερο μισό του ματς με τρία γκαρντ και τον νεαρό Σταμάτη στην πεντάδα. Αυτό άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα, η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε και επιθετικά βρήκαν λύσεις με τους Σταμάτη, Κασελάκη και Γλυνιαδάκη για να περάσουν μπροστά στο σκορ με σερί 12-2 (52-50 στο 24’). Οι φιλοξενούμενοι προσαρμόστηκαν στις νέες συνθήκες, βρήκαν καλάθια έξω από τα 6,75 και προηγήθηκαν εκ νέου με 6 πόντους (52-58 στο 27’). Οι γηπεδούχοι πάλι με τους Σταμάτη και Κασελάκη επανήλθαν για το 61-63 στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο μας πριν από το εκπληκτικό φινάλε και την νίκη της Κηφισιάς με 83-79.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Ελ Αμίν “ξύπνησε” στην τέταρτη περίοδο και με σημαντικούς πόντους χτύπησε την κουρασμένη άμυνα των φιλοξενούμενων βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να φτάσει στην νίκη.

Σημείο-Κλειδί

Η Καβάλα ήταν ουσιαστικά με επτά παίκτες και στο τέλος δεν είχε δυνάμεις. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι που με περίσσια ενέργεια και συγκέντρωση στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα 16-22, 38-48, 61-63, 83-79