Ο Κολοσσός… διέσυρε τον ΠΑΟΚ

2016-02-17T18:11:27+00:00 2016-02-17T18:35:35+00:00.

17/Feb/16 18:11

Ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα πολλά προβλήματα του ΠΑΟΚ τον οποίο κέρδισε πολύ άνετα με 74-56, εξασφαλίζοντας την ίδια στιγμή πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος του πρωταθλήματος…

Ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα πολλά προβλήματα του ΠΑΟΚ τον οποίο κέρδισε πολύ άνετα με 74-56, εξασφαλίζοντας την ίδια στιγμή πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κυριάρχησαν πλήρως και στις δύο πλευρές του παρκέ και με κορυφαίους παίκτες τους Ρέλεφορντ (16π, 4ρ, 6ασ, 3 κλεψ.) και Λαρεντζάκη (13π, 4ρ, 3ασ.) εξασφάλισαν από πολύ νωρίς το ροζ φύλλο αγώνα.

Αντίθετα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου σούταρε με το απογοητευτικό 16/52 (30%) και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη (17) και τις απουσίες των Βασιλειάδη και Σχορτσιανίτη έμεινε εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ αφού βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ ακόμα και με -10 (12-2, 5′), αποτέλεσμα της πολύ καλής άμυνα του Κολοσσού. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε με μεγάλη ευκολία σε διψήφια επίπεδα (16-6, 7′), πριν ο Γιάννούλης Λαρετζάκης διαμορφώσει το 24-11 στο 9′. Στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου το σκορ δεν άλλαξε, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να έχει εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις απουσίες των αντιπάλων της.

Η κυριαρχία του Κολοσσού έγινε ακόμα πιο εμφανής στα επόμενα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου τρία λεπτά, την ώρα που η άμυνα του αδυνατούσε να σταματήσει τους Λαρεντζάκη και Μανωλόπουλο. Αποτέλεσμα; Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +19 (30-11, 13′) θέτοντας από πολύ νωρίς γερές βάσεις για να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα. Ο ΜακΓκι θωράκισε τη ρακέτα της ομάδας του και ελλείψει του Σοφοκλή Σχορτσισανίτη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να σκοράρει αποκλειστικά από την περιφέρεια.

Οι Ροδίτες ωστόσο είχαν βρει ρυθμό και με μεγάλη ευκολία διατήρησαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (40-21) μέχρι και το 18′. Τελικά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει (40-25), όμως ήταν εμφανές πως το μομέντουμ δεν ήταν με το μέρος τους.

Η λειψανδρία του ΠΑΟΚ μέσα στο ζωγραφιστό ήταν καταδικαστική αφού ο Μαργαρίτης περιορίστηκε πλήρως από τους αντίπαλους ψηλούς και ο Δικέφαλος σούταρε με το απογοητευτικό 3/14 δίποντα στο πρώτο μισό. Αντίθετα, ο Κολοσσός δεν αντιμετώπισε την παραμικρή δυσκολία και με 12/15 σουτ κοντά στο καλάθι απέκτησε σαφές προβάδισμα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα συνέχισαν να είναι εφιαλτικά για τους φιλοξενούμενους. Το τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη βοήθησε τον ΠΑΟΚ να δείξει προσωρινά σημάδια ανάκαμψης (43-31, 22′) αλλά από αυτό το σημείο και έπειτα κατέρρευσε. Ο εντυπωσιακός Ρέλεφορντ έδωσε λύσεις σε σκορ και δημιουργία και έτσι ο Κολοσσός άρχισε σταδιακά να απομακρύνεται. Πρώτα το κάρφωμα του ΜακΓκι (50-31, 26′) και στη συνέχεια ο Οικονομόπουλος στον αιφνιδιασμό (54-33, 28′) “καθάρισαν” οριστικά την υπόθεση νίκη, πριν η τρίτη περίοδος ολοκληρωθεί στο πολύ βαρύ 59-37 για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν το πόδι πατημένο στο γκάζι και τον ΜVP Ρέλεφορντ να σκοράρει έξω από τα 6.75 και να διαμορφώσει το 65-39, 6.39′ πριν το τέλος. Στα επόμενα δύο λεπτά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τρέξει επί μέρους σκορ 9-2 και να πλησιάσει σε 67-48, μετά από διαδοχικά τρίποντα των Λιάπη και Τσόχλα. Ο Άρης Λυκογιάννης απέσυρε τον Ρέλεφορντ ο οποίος αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο και οι δύο ομάδες στα υπόλοιπα 2.07′ δεν παρουσίασαν κάτι διαφορετικό. Το τελικό 74-56 εξασφάλισε στον Κολοσσό μία σπουδαία νίκη, κυρίως λόγω εμφάνισης, και βύθισε ακόμα περισσότερο τον ΠΑΟΚ των πολλών τραυματισμών.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-25, 54-33, 74-56