Αυτοκρατορική εμφάνιση ο Άρης!

2016-02-17T18:46:42+00:00 2016-02-17T22:55:05+00:00.

17/Feb/16 18:46

Ο Άρης έδωσε μια μοναδική παράσταση κι ισοπέδωσε (99-56) τον Κόροιβο, πανηγυρίζοντας την πέμπτη σερί νίκη του στην Basket League.

Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε τονίσει πριν το ματς ότι η ήττα στον πρώτο γύρο θα αποτελέσει μάθημα κι οι παίκτες του τον δικαίωσαν απόλυτα. Οι “κίτρινοι” εμφανίστηκαν “αγριεμένοι” στο παρκέ του “Nick Galis Hall” και… σκόρπισε την ομάδα της Αμαλιάδας.

Οι γηπεδούχοι είχαν εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (βλ. 39/60 σουτ εντός πεδιάς, 10/21 τρίποντα) και πρωτοστάτες τους Αμερικανούς (βλ. Ουότερς, ΜακΝιλ, Χάγκινς), οι οποίοι σημείωσαν μαζί 40 πόντους. Ο Άρης ανέβηκε στην τρίτη θέση και περιμένει στραβοπάτημα της ΑΕΚ στην Πάτρα…

Ένα πρόβλημα στο χρονόμετρο καθυστέρησε την έναρξη του αγώνα αλλά αυτό δεν επηρέασε ιδιαίτερα τους παίκτες του Άρη, οι οποίοι μπήκαν “ζεστοί”. Είναι χαρακτηριστικό ότι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με 6/6 δίποντα και γενικότερα είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (14/18 δίποντα και 3/4 τρίποντα). Κάπως έτσι άρχισαν σταθερά να «χτίζουν» διαφορά, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Βασιλόπουλου και Τρότερ να κρατήσουν τον Κόροιβο μέσα στο παιχνίδι.

Με πρωτοστάτες τους ΜακΝίλ και Χάγκινς, ο Άρης προηγήθηκε με 55-33 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στον αγώνα και μείωσε σε 58-41 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 12-1, ξέφυγαν με 70-42 και μετέτρεψαν σε… τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Άρης πάντως συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι κι έφτασε να προηγείται ακόμα και με +40 (84-44) κι έχασαν για έναν πόντο την κατοστάρα, με τον Ζάρα να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε.