Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Αρκαδικός!

2016-02-22T18:46:16+00:00 2016-02-22T19:01:58+00:00.

22/Feb/16 18:46

????????????????????????????????????

Ο Αρκαδικός πέτυχε δεύτερη εμφατική νίκη (82-59) επί του Απόλλωνα τη φετινή σεζόν κι έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα της Τρίπολης που είχε επικρατήσει 76-56 στην Πάτρα, έφτασε τις πέντε νίκες στη Basket League κι άφησε στην τελευταία θέση την Καβάλα. Ο Βασίλης Καββαδάς (23π. με 9/11, 10ρ.) ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής αλλά αυτή τη φορά είχε και βοήθειες…

Ο Κάμερον Τζόουνς ήταν εξίσου σημαντικός καθώς προσέφερε πολύτιμες βοήθειες κι είχε καθοριστική συμβολή στο ξέσπασμα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο όταν έτρεξαν επιμέρους 28-6! Βοήθειες σε σημαντικά σημεία έδωσε κι ο Χριστόφορος Στεφανίδης (14π.).

Ο Αρκαδικός ανέλαβε πρωταγωνιστικό ρόλο από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Καββαδά να σημειώνει τους 13 από τους 16 πόντους της ομάδας του, οι οποίοι προήλθαν από το “ζωγραφιστό”. Ο Μέιερ έδωσε κάποιες λύσεις για τον Απόλλωνα, ο οποίος, όμως, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Τα πάντα κρίθηκαν τελικά στην τρίτη περίοδο εκεί όπου ο Τζόουνς σημείωσε 9 αναπάντητους πόντους και μετέτρεψε το 44-37 σε 53-37, δίνοντας ρυθμό στον Αρκαδικό, ο οποίος κυριάρχησε κι έβγαλε τελείως εκτός ρυθμού τους φιλοξενούμενους.

Το air ball τρίποντο του Σάντλερ αποτέλεσμα το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι ο Απόλλωνας είχε “βραχυκυκλώσει” στην επίθεση, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα της Τρίπολης να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να φτάσει εύκολα στην επικράτηση.