Νίκη παραμονής το Λαύριο, 84-73 τον Κολοσσό!

2016-02-22T19:21:48+00:00 2016-02-22T19:31:07+00:00.

22/Feb/16 19:21

Ο Μάρκο Κέσελ με 21 πόντους οδήγησε τους νεοφώτιστους στη νίκη. Το Λαύριο έχασε διαφορά 19 πόντους (64-45) αλλά στο τέλος φάνηκε ψύχραιμο

Ανάσα παραμονής πήρε το Λαύριο επί του Κολοσσού Ρόδου έξι στροφές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, επικρατώντας με 84–73 (22-20, 46-31, 64-52) στο γήπεδο του, παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο πήγε να γκρεμίσει ότι έχτιζε για 30 λεπτά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάρκο Κέσελ με 21 πόντους, με τον Σέρβο φόργουορντ να οδηγεί την ομάδα του στην έκτη εφετινή νίκη (6-14), αφήνοντας τον Κολοσσό στο 8-12 σε απόσταση ασφαλείας, πάντως, από την επικίνδυνη ζώνη. Κοντά του και οι Μπάρλος-Μπολντς.

Το Λαύριο ήταν εξαιρετικό στα πρώτα 27.30 λεπτά του παιχνιδιού, διάστημα στο οποίο όχι μόνο κρατούσε μία σταθερά μεγάλη διαφορά από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα, αλλά έδειχνα μάλιστα να «καθαρίζει» εύκολα τη νίκη. Αποσπάστηκε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά, 61-42 στο 26’ και 64-45 στο 27.30’’, αλλά εκεί… κόλλησε.

Ο Κολοσσός με τον Λαρεντζάκη «αιχμή του δόρατός» πέτυχε ένα σερί 15-0, μείωσε σε 64-59 και έδειξε πως μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη. Ουδέποτε όμως μπόρεσε να μειώσει περαιτέρω, αφού το Λαύριο βρήκε τις λύσεις και πάλι στα πρόσωπα των προαναφερθέντων πρωταγωνιστών του.

Τελευταία φορά που απείλησε ήταν όταν μείωσε με τον Έλληνα γκαρντ στο 77-72 με 1.50 να απομένει, αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Λαρεντζάκης αστόχησε, ο Κρουμπαλί και ο Κέσελ βρήκαν ξανά το στόχο και το Λαύριο πέτυχε την πολυπόθητη νίκη, δείχνοντας στο γήπεδο πόσο περισσότερο τον ήθελε από τους φιλοξενούμενους.