Νίκη με άρωμα… πλέι οφ για το Ρέθυμνο!

2016-02-27T18:54:27+00:00 2016-02-27T19:16:06+00:00.

Stelios Toromanidis

27/Feb/16 18:54

Την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του έφτασε το Ρέθυμνο καθώς επιβλήθηκε σχετικά εύκολα στο “Μελίνα Μερκούρη” με 75-67 του Κοροίβου.

Την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του έφτασε το Ρέθυμνο καθώς επιβλήθηκε σχετικά εύκολα στο “Μελίνα Μερκούρη” με 75-67 του Κοροίβου, ο οποίος στερήθηκε για τρίτο συνεχή ματς τις υπηρεσίες του πρώτου του σκόρερ, Ντουέιν Ντέιβις.

Αν και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, εν συνεχεία οι Κρητικοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και με πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο (18 π., 4/9 τρίποντα, 2 ριμπ., 5 κερδισμένα φάουλ) που πέτυχε δύο καθοριστικά καλάθια από την περιφέρεια, κατάφεραν να πάρουν την νίκη, εκμεταλλευόμενοι και τα 19 λάθη των αντιπάλων τους.

Πολύ καλή παρουσία από πλευράς νικητών είχαν και οι Χάροου (16 π., 2 ασίστ), Στόουν (15 π., 3 ριμπ.) ενώ κορυφαίος από την μεριά των παικτών του Χάρη Μαρκόπουλου ήταν ο Τσάπιν (14π. με 4/8 τρίποντα).

Με το αποψινό ροζ φύλλο αγώνα οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε τροχιά πλέι οφς την ώρα που ο Κόροιβος με την έβδομη εφετινή του εκτός έδρας ήττα, δεν έχει ξεμπερδέψει οριστικά με την υπόθεση παραμονή.

Διακύμανση του αγώνα

Ο Κόροιβος εκμεταλλεύτηκε το κάκιστο εκτελεστικά ξεκίνημα του Ρεθύμνου στο πρώτο δεκάλεπτο (35,2% εντός πεδιάς) και σε συνδυασμό με την δική του ευστοχία έξω από τα 6,75 μ., με τρία τρίποντα του Τσάπιν και ένα του Βασιλόπουλου, προηγήθηκε αρχικά με 8-11 στο 5’ ενώ η διαφορά έφτασε και στο +6 υπέρ των φιλοξενούμενων (12-18 στο 8’). Το Ρέθυμνο ανέκαμψε και μείωσε στο 17-18 του 10’ χάρη στα 4 λάθη του Κοροίβου καθώς και στην είσοδο των Ντελινικάιτις και Χάροου που βοήθησαν δημιουργικά αλλά και εκτελεστικά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά. Κατά την προσφιλή τους συνήθεια έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και βρήκαν εύκολα καλάθια εκμεταλλευόμενοι την συνέχιση των λαθών από πλευράς Κοροίβου. Όταν μάλιστα ο σέντερ, Κάρτερ επέστρεψε στο ματς, πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους και έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του 35-30 στο 28’. Σε αυτό το διάστημα βοήθησαν εκτελεστικά και οι Γιαννόπουλος,Στόουν που πέτυχαν από 7 πόντους, με το ημίχρονο να λήγει στο 37-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο κόουτς του Ρεθύμνου, Θανάσης Σκουρτόπουλος επέλεξε ένα σχήμα με τρεις κοντούς (Ντελινικάιτις, Χάροου, Μάντεν) με το οποίο κατάφερε να πιέσει περαιτέρω τα αντίπαλα γκαρντ και να οδηγήσει τον Κόροιβο σε νέα λάθη. Αυτό σε συνδυασμό με την ευστοχία των Χάροου, Στόουν και Γιαννόπουλου από την περιφέρεια επέφεραν διαφορές πάνω από δέκα πόντους, που έφτασαν και στο +15 (48-33 στο 15’ και 53-38 στο 16’). Από πλευράς Κοροίβου προσπαθούσαν οι Χάρις και Χαριτόπουλος να κρατήσουν την ομάδα τους στο ματς, όμως η περίοδος έκλεισε στο +13 (60-47).

Ο Κόροιβος με σερί 5-0 μείωσε αρχικά στους 8 πόντους (60-52 στο 32’) και λίγο αργότερα με τρίποντο του Βασιλόπουλου στους 7 (64-57 στο 34’) δείχνοντας ότι έχει σφυγμό. Κάπου εκεί όμως ο αποψινός μπόμπερ του Ρεθύμνου, Γιαννόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε εκ νέου την διαφορά στο +13 (70-57) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 60-47, 75-67