Κολοσσός για… playoffs!

2016-02-27T18:50:16+00:00 2016-02-27T18:57:01+00:00.

27/Feb/16 18:50

Μία πολύ σημαντική νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πρώτη οχτάδα που οδηγεί στα playoffs της Basket League πέτυχε ο Κολοσσός απέναντι στα Τρίκαλα! Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 79-69 χάρη στην πολύ καλή τρίτη περίοδο…

Μία πολύ σημαντική νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πρώτη οχτάδα που οδηγεί στα playoffs της Basket League πέτυχε ο Κολοσσός απέναντι στα Τρίκαλα! Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 79-69 χάρη στην πολύ καλή τρίτη περίοδο.

H τριάδα των Γεωργαλή (14π, 4/7 τρίπ.), Ρέλεφορντ (14π, 7ασ.) και Λιούις (14π) ήταν η κορυφαία για τους νικητές, την ώρα που ο Σοκό (25π, 12ρ) ήταν ότι καλύτερη είχε να επιδείξει η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη που κατέβηκε με 10 παίκτες…

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχες την αναμέτρηση, όμως ο Κολοσσός κατάφερε να βρει κάποια ελεύθερα σουτ και να προηγηθεί με 11-5 στο 5′ μετά από το πρώτο τρίποντο του Λιούις. Ο ρυθμός σταδιακά ανέβηκε και ο εξαιρετικός Σοκό βοήθησε τα Τρίκαλα να ισοφαρίσουν (13-13, 6′), πριν οι φιλοξενούμενοι χάσουν ξανά την επαφή τους με το σκορ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έτρεξε σερί 9-2 και ξέφυγε με 22-15, όμως δύο διαδοχικά λάθη και άστοχα σουτ δεν της επέτρεψαν να “κλείσει” την περίοδο εξίσου καλά (22-19).

Τα επιθετικά προβλήματα για τους δύο αντιπάλους έκαναν ξανά την εμφάνιση τους με αποτέλεσμα μετά από πέντε λεπτά παιχνιδιού το σκορ να παραμείνει χαμηλά (27-26, 15′). Οι βολές του Ρέλεφορντ διατήρησαν τον Κολοσσό μπροστά ενώ ο Άχονεν με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο (32-26, 18′). Σε κάθε προσπάθεια ωστόσο των γηπεδούχων να εξασφαλίσουν προβάδισμα ασφαλείας τα Τρίκαλα είχαν τη λύση. Με πόντους σε κατάσταση αιφνιδιασμού έφεραν για ακόμα μία φορά τον αγώνα στα ίσια (34-34) για να δεχθούν τελικά το τρίποντο με τη λήξη του ημιχρόνου και να πάνε στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 37-34.

Αρκετά ισορροπημένο αλλά και αρκετά κακό ποιοτικά το πρώτο μισό της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μετρούν συνολικά 17 λάθη και να σουτάρουν αμφότερες με ποσοστό γύρω στο 40%.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κολοσσός έτρεξε σερί 8-0 και για πρώτη φορά ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα χάρη σε τρίποντο του Γεωργαλή (45-34, 23′). Η συγκεκριμένη εξέλιξη επηρέασε αρνητικά τα Τρίκαλα που βρέθηκαν ακόμα και στο -17 (57-40, 27′) αποτέλεσμα της απογοητευτικής παρουσίας τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στο διάστημα αυτό οι Ροδίτες πέτυχαν συνολικά τέσσερα τρίποντα τιμωρώντας την χαλαρή άμυνα των φιλοξενούμενων στην περιφέρεια. Το μόνο που κατάφεραν τα Τρίκαλα στον εναπομείναντα χρόνο της περιόδου ήταν να τρέξουν επί μέρους σκορ 9-2 και να μειώσουν σε 60-49.

H βελτιωμένη εικόνα της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά αφού ο Σοκό έφτασε τους 18 πόντους και διαμόρφωσε το 60-53. Παρά το γεγονός πως τα Τρίκαλα πλησίασαν όμως, ήταν εμφανές πως δεν είχαν αρκετές δυνάμεις για να φτάσουν στην ανατροπή. Οι Ρέλεφορντ και Μπιλής αύξησαν ακόμα περισσότερα τα ποσοστά του Κολοσσού από την περιφέρεια και διατήρησαν τη διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα (70-60), 2.58 πριν το τέλος. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο ελάχιστα και έτσι η λήξη της κόρνας βρήκε τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την ήττα με 79-69.