Νίκη οκτάδας για Απόλλωνα!

2016-02-27T18:55:38+00:00 2016-02-27T19:41:36+00:00.

27/Feb/16 18:55

woods apollon kifisia

Η ομάδα της Πάτρας έκανε καθοριστικό βήμα για τη συμμετοχή της στα πλέι οφ της Basket League καθώς επικράτησε 73-66 της Κηφισιάς

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του Απόλλωνα επί της ομάδας των βορείων προαστίων. Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με την αστοχία κι τον αργό ρυθμός να έχει τον πρώτο λόγο στη μεγαλύτερη διάρκεια, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4/4 τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγαν με 62-50. Γενικότερα, ήταν αποτελεσματικοί έξω από τα 6μ75, έχοντας 10/20!

Ο Τόνι Μέιερ (17π. με 6/7 σουτ) είχε καθοριστική συμβολή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ από την άλλη ο Ντάστιν Χογκ έκανε ένα ακόμη νταμπλ νταμπλ (22π., 13ρ.) αλλά η ομάδα του δεν απέφυγε την ήττα.

Οι Γουντς και Σάντλερ βοήθησαν τον Απόλλωνα να πάρει τα προβάδισμα στο ξεκίνημα (7-2 στο 3’) αλλά η απάντηση την Κηφισιάς ήταν άμεση. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σημείωσε οκτώ σερί πόντους και πέρασε μπροστά (12-7 στο 7’).

Γενικότερα, όμως, αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες επηρεασμένες κι από τον αργό ρυθμό του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκαναν περίπου τρία λεπτά να σκοράρουν στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο οι παίκτες του Μέξα έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και ξέφυγαν με 29-21 στο 18’.

Ο χαμηλός ρυθμός είχε την… τιμητική του και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν περίπου πέντε λεπτά να σκοράρουν. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα της Πάτρας να βρεθεί στο +9 (36-27).

Η Κηφισιά “ξύπνησε” και μείωσε σε 43-39 αλλά ο Μέιερ με πέντε αναπάντητους πόντους ανέβασε και πάλι τη διαφορά (48-39). Με τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ, ο Απόλλωνας ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 πόντους (51-41) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Ο Μέιερ με ακόμα ένα τρίποντο έκοψε την προσπάθεια αντεπίθεσης της Κηφισιάς (έκανε το 54-46), για να αναλάβει δράση ο Νίκος Αργυρόπουλος, ο οποίος με πέντε πόντους βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο +12 (62-50).

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω κι άρχισαν να “ροκανίζουν” τη διαφορά, με πρωτοστάτη τον Χογκ. Η Κηφισιά μείωσε σε 70-66, αλλά ο Ρόσκο Σμιθ έκανε βήματα στα 39 δευτερόλεπτα για το φινάλε και κάπου εκεί χάθηκε το… όνειρο της ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-41, 73-66.