Ευκαιρία να… ξεσπάσει!

2016-02-29T11:28:41+00:00 2016-02-29T11:28:41+00:00.

29/Feb/16 11:28

Μετά την ήττα στη Βαρκελώνη, ο Ολυμπιακός υποδέχεται σήμερα (6:30μ.μ.-OteSport4) την Καβάλα, με το μυαλό στη δύσκολη συνέχεια στην Ευρωλίγκα.

Οι “ερυθρόλευκοι” θα έχουν την ευκαιρία να ξεσπάσουν και να πάρουν… ώθηση ενόψει των επόμενων αγώνων. Άλλωστε, ο Ολυμπιακός μετράει 11 νίκες σε ισάριθμους αγώνες του με την Καβάλα, έχοντας κάνει το 5/5 ως γηπεδούχος με διαφορά 27,6 πόντων κατά μέσο όρο.

Την περίοδο 2008-2009 νίκησε με 90-68 παίρνοντας 13 πόντους από τους Χαλπερίν και Γκριρ (14 είχε ο Γκούστας για την Καβάλα), την περίοδο 2009-2010 επικράτησε με 92-73 με 18 του Παπαλουκά (17 είχε ο Παλάσιο για τους φιλοξενούμενους) και ένα χρόνο μετά με 81-60 σε παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών. 19 είχε ο Μπουρούσης για τους γηπεδούχους και 18 ο Γιόροβιτς για τους φιλοξενούμενους.

Στο παιχνίδι της σεζόν 2011-2012 ο Κώστας Παπανικολάου με 22 πόντους οδήγησε τους ερυθρόλευκους στο 85-60 και σε εκείνο της περιόδου 2012-2013 ο Ολυμπιακός σημείωσε την ευρύτερη νίκη του επικρατώντας με 113-62 με 18 του Παπανικολάου (13 είχε ο Μανωλόπουλος για την Καβάλα).

Επίσης, όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ στην ιστοσελίδα του…

*Οχτώ ασίστ χωρίζουν τον Βασίλη Σπανούλη από τις 900 με τη φανέλα του Ολυμπιακού στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

*Με δύο κλεψίματα ο Γιώργος Πρίντεζης θα φτάσει τα 150 στην κατηγορία.