Θρίαμβος για Λαύριο στο ματς-παραμονή!

2016-03-12T19:13:15+00:00 2016-03-12T19:24:25+00:00.

Stelios Toromanidis

12/Mar/16 19:13

Στον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς το Λαύριο ήταν εξαιρετικό και επικράτησε εντός έδρας με 79-67 του Αρκαδικού, αποκτώντας τεράστιο πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων του στην μάχη της παραμονής.

Στον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς το Λαύριο ήταν εξαιρετικό και επικράτησε εντός έδρας με 79-67 του Αρκαδικού, αποκτώντας τεράστιο πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων του στην μάχη της παραμονής. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κάλυψαν και το χάντικαπ των 8 πόντων με το οποίο είχαν ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι την αρχή της δεύτερης περιόδου με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Από κει και πέρα οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έπαιξαν υποδειγματική άμυνα, εξαφάνισαν τα ατού των Αρκάδων και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κρουμπαλί, που ήταν ο MVP με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ, έκτισαν διαφορά 20 πόντων (66-46 στο 35′). Ο Αρκαδικος με μπροστάρη των Βαν Όστρουμ προσπάθησε να μειώσει, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε την διαφορά από τον αγώνα της Τρίπολης.

Θετικοί για τους γηπεδούχους ήταν και οι Νίξον (15 π., 2 ασίστ), Μπόλτς (13π, 4 ριμπ.). Από τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισαν οι Νούτινεν (15π., 3/5 τρίποντα), Βαν Όστρουμ (11 π., 7 ασίστ) και Λίτζιον (10 π.).

Στην βαθμολογία το Λαύριο έχει πλέον 29 βαθμούς και βρίσκεται δύο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία είναι ο Αρκαδικός με 27.

Η Διακύμανση του αγώνα

Το Λαύριο ήταν αγχωμένο στην εκκίνηση του ματς, πράγμα που το εκμεταλλεύτηκε ο Αρκαδικός για να προηγηθεί (5-0) με καλάθι του Νούτινεν στο 2’. Γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, ο Κρουμπαλί ανανέωνε επιθέσεις (3 επιθετικά ριμπάουντ) και έδινε σκορ (11 π.) στην ομάδα του, η οποία χτυπούσε στα αργά πόδια του Καββαδά. Εν τω μεταξύ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή κυκλοφορία στην επίθεση (7 ασίστ), έβαζαν τα σουτ που έδινε η άμυνα του Λαυρίου (5/6 τρίποντα με Λίτζιον και Λι) και έτσι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (18-18 στο 8’) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (21-21).

Ο Αρκαδικός ανέκτησε το προβάδισμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου με 24-21, αλλά από κει και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς. Εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Καββαδά (2 φάουλ από το 8’) έσφιξαν την άμυνά τους και ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη (10). Επιθετικά ο Κρουμπαλί οργίαζε (18 π. και 7 ριμπ.) και με σερί 15-2 το Λαύριο έφτασε την διαφορά στο +10 (36-26 στο 18’). Ο Λι με τον Λίτζιον κρατούσαν επιθετικά τον Αρκαδικό ενώ το ημίχρονο έληξε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Κρουμπαλί (40-31).

Το Λαύριο άρχισε το δεύτερο μισό του αγώνα ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο, παρά το γρήγορο τρίποντο του Νούτινεν (40-34). Με πιεστική άμυνα δεν άφηνε τους παίκτες του Αρκαδικού να περάσουν την μπάλα στο μεγάλο… όπλο της ρακέτας που λέγεται Βασίλης Καββαδάς, οδηγώντας τους σε επιπλέον λάθη. Επιθετικά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τους Μπάρλο, Νίξον και ανέβασαν την διαφορά στο +13 (47-34 στο 25’). Ο Καββαδάς κέρδιζε φάουλ αλλά έχανε τις βολές (1/6) και το Λαύριο με τρίποντα των Κέσελ, Περράκη προηγήθηκε 18 πόντους (56-38 στο 27’) ενώ τρίτο δεκάλεπτο έληξε 56-40.

Στην τέταρτη περίοδο ο μπόμπερ του Λαυρίο, Μπολτς πήρε… μπρος (7 π.) και μαζί με τον απίστευτο Κρουμπάλι (25 π., 12 ριμπ.) έστειλαν την διαφορά στο +20 (66-46) στο 35’ τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Ο Αρκαδικός προσπάθησε να ρίξει την διαφορά αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να χάσει με +12 (79-67).

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-31, 56-40, 79-67.