Ανατροπή με σούπερ Ρέλεφορντ ο Κολοσσός!

2016-03-12T19:07:20+00:00 2016-03-12T19:24:45+00:00.

12/Mar/16 19:07

Ο Κολοσσός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως επέστρεψε από το -15 του πρώτου ημιχρόνου και με μία εντυπωσιακή τελευταία περίοδο πήρε μεγάλης σημασίας νίκη με 71-68 στην έδρα του Κόροιβου χάρη στον μαγικό Ρέλεφορντ…

Ο Κολοσσός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως επέστρεψε από το -15 του πρώτου ημιχρόνου και με μία εντυπωσιακή τελευταία περίοδο πήρε μεγάλης σημασίας νίκη με 71-68 στην έδρα του Κόροιβου!

Η ομάδα της Αμαλιάδας έχασε μεγάλη ευκαιρία να “καθαρίσει” την υπόθεση παραμονή, την ώρα που ο Κολοσσός εδραιώθηκε ακόμα περισσότερο στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs της Basket League.

ΜΑΓΙΚΗ εμφάνιση πραγματοποίησε ο απόλυτος MVP της αναμέτρησης, Τρεβόρ Ρέλεφορντ, ο οποίος σταμάτησε στους 35 πόντους (10/16 σουτ, 13/14 βολές), 2 ασιστ, 4 κλεψίματα και 8 κερδισμένα φάουλ οδηγώντας τον Κολοσσό στη μεγάλη νίκη.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με πολλά άστοχα σουτ στο ξεκίνημα, ο Κόροιβος προηγήθηκε με 7-5 στο 3′ δια χειρός Βασιλόπουλου. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για τα επόμενα τρία λεπτά, με τον ΜακΓκι να είναι αυτός που ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες για λογαριασμό του Κολοσσού και διαμόρφωσε το 9-7 υπέρ της ομάδας στο 7′. Από αυτό το σημείο και έπειτα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συγκέντρωση τους με αποτέλεσμα να δεχθούν επί μέρους σκορ 14-3 και να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο στο 21-12.

Η ομάδα της Ρόδου επιχείρησε να αντιδράσει και πλησίασε ακόμα και στο -4 (21-17), όμως τα νεκρά διαστήματα έκαναν ξανά την εμφάνιση τους. Με τον εξαιρετικό Βασιλόπουλο να έχει φτάσει ήδη σε διψήφιο αριθμό πόντων, ο Κόροιβος έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-20) έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. H συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους γηπεδούχους οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-25, έχοντας εξασφαλίσει ήδη σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Στο πρώτο μισό ο Κολοσσός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων αφού υπέπεσε σε 15 λάθη και μοίρασε μόλις 5 ασίστ ενώ ήταν πολύ άστοχος (6/22 σουτ). Αντίθετα, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου που ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσει επί της ουσίας τη σωτηρία της έλεγξε τα ριμπάουντ και είχε σωστές επιθετικές επιλογές.

Μεταμορφωμένος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός αφού πρόλαβε μέσα σε μόλις δύο λεπτά να τρέξει σερί 8-0 χάρη στον ασταμάτητο Ρέλεφορντ που σκόραρε κατά βούληση (40-33). Ο Κόροιβος δεν πτοήθηκε και ξέφυγε ξανά με +10 (45-35), όμως ο Αμερικάνος γκαρντ πραγματοποιούσε την εμφάνιση της ζωής του φτάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου ήδη τους 28 πόντους! Αν δεν ήταν απελπιστικά μόνος του επιθετικά μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα είχαν πλησιάσει ακόμα περισσότερο σε σχέση με το 51-44.

Με το παιχνίδι πλέον να έχει εξελιχθεί σε μεγάλο ντέρμπι, τη σκυτάλη στο σκορ για τον Κολοσσό πήρε ο Σαλούστρος ο οποίος με διαδοχικούς πόντους έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (55-54), 5.22′ πριν τη λήξη. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη ολοκλήρωσε την ανατροπή με καλάθια των Λιούις και Ντέιβις (59-55), με τους παίκτες του Κόροιβου να δείχνουν εντελώς εκτός ρυθμού. Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για τους γηπεδούχους όταν βρέθηκαν στο -7 (62-55) αλλά με άμεση αντίδραση και 7-0 σερί έφεραν το σκορ στα ίσια 62-62 δια χειρός Χαριτόπουλου, με 1.22′ στο ρολόι.

Ο MVP της αναμέτρησης Ρέλεφορντ πήρε ξανά το όπλο του και διαμόρφωσε το 65-62 και από αυτό το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των βολών. Ο Αμερικάνος γκαρντ παρουσιάστηκε ψύχραιμος και έφερε την ομάδα του στο +3 (71-68) με μόλις 7″ να απομένουν, όμως ο Σλαφτσάκης στο τέλος δεν είδε την ανοιχτή πάσα ώστε να δώσει στους συμπαίκτες του την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Έλληνας παίκτης αστόχησε και στο ζευγάρι των βολών και ο Κολοσσός έφυγε με νίκη “χρυσάφι” 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-25, 51-44, 68-71