ΠΑΟΚ… πεντάδας!

2016-03-12T18:51:07+00:00 2016-03-12T18:57:02+00:00.

12/Mar/16 18:51

Σχορτσανίτης και Βασιλειάδης επέστρεψαν και μεταμόρφωσαν τον ΠΑΟΚ που νίκησε 80-67 τον Απόλλωνα.

Άλλη ομάδα ήταν ο ΠΑΟΚ με την επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσανίτη και του Κώστα Βασιλειάδη στη σύνθεση του. Οι δύο διεθνείς άσοι ενίσχυσαν τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι για την είσοδο στα πλέι οφς και το καλύτερο πλάσαρισμα κατά του Απόλλωνα Πατρών (βλέπει 5η θέση ο ΠΑΟΚ), του οποίου επικράτησαν με άνεση, 80-67.

Έτσι ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα μετά το διπλό στην Τρίπολη, ενώ φυσικά κάλυψε χωρίς κόπο το -1 της Πάτρας, κάτι (σχεδόν) δεδομένο εφόσον κέρδιζε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την αρχή ήταν ξεκάθαρα τα πράγματα καθώς ειδικά απέναντι στον Σχορτσανίτη, ο Απόλλωνας δεν είχε να αντιπαραθέσει αντίστοιχη δύναμη. Ο «Σόφο» ξεκίνησε με 12 πόντους, ο Βασιλειάδης πρόσθεσε 7π. κι ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ ξέφυγε με 18-4 στο 7’ και 36-22 στο 15’. Ο Απόλλωνας, πάντως, σε αμφότερες τις πρώτες περιόδους έκανε καλύτερο «φίνις», μειώνοντας στο ημίχρονο σε 42-32.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ως το 46-41 (23’), αλλά ως εκεί. Ο Σχορτσανίτης (18π.) ανέλαβε πάλι δράση με τον Χάτσερ (13π.) κοντά του και πάνω που ο Απόλλωνας έδειχνε ικανός να διεκδικήσει τη νίκη, τα όνειρα του γκρεμίστηκαν μέσα σε έξι λεπτά. Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 11-0 από το 51-45, ξέφυγε με 62-45 και δεν κοίταξε ξανά πίσω του.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα, με τον ΠΑΟΚ με το σκορ του 30λεπτου να μην επιτρέπει ανατροπές. Απλά ο Απόλλωνας βρήκε την ευκαιρία απέναντι στον «σίγουρο» ΠΑΟΚ να μαζέψει λίγο τη διαφορά (67-57) αλλά χωρίς καμία συνέχεια, αφού οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, πάτησαν το γκάζι (75-57) και έβαλαν τέλος στη σεμνή τελετή…