Ζωντανός ο Αρκαδικός με σούπερ Καββαδά!

2016-03-19T18:57:15+00:00 2016-03-19T19:06:31+00:00.

Stelios Toromanidis

19/Mar/16 18:57

Ο Αρκαδικός πήρε μεγάλη ανάσα στο κυνήγι της παραμονής αφού μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι στο κλειστό της Τρίπολης, επιβλήθηκε με 79-66 των Τρικάλων.

Ο Αρκαδικός πήρε μεγάλη ανάσα στο κυνήγι της παραμονής αφού μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι στο κλειστό της Τρίπολης, επιβλήθηκε με 79-66 των Τρικάλων. Το καλό για τους φιλοξενούμενους είναι ότι κράτησαν την πολύ μεγάλη διαφορά των 26 πόντων με την οποία είχαν επικρατήσει στο ματς του πρώτου γύρου.

Οι γηπεδούχοι με ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο ξεμάκρυναν στο σκορ και κράτησαν το προβάδισμα έως το τέλος φτάνοντας σε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Καββαδάς (18 π., 7 ριμπ., 3 μπλοκ) και Στεφανίδης (16 π., 2 ασίστ) ενώ από πλευράς Τρικάλων κορυφαίοι ήταν οι Τζόουνς και Μπράουν που σκόραραν από 14 πόντους.

Διακύμανση αγώνα

Με το διακύβευμα του αγώνα να είναι μεγάλο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και μετά από 4’ τα Τρίκαλα είχαν βραχεία κεφαλή στο σκορ (4-6). Οι παίκτες του Αρκαδικού ήταν πολύ άστοχοι στην πρώτη περίοδο με 1/10 τρίποντα (!), όμως ο Καββαδάς έδινε δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα του που προηγήθηκε με 8-6 στο 6’. Κάπου εκεί μπήκε στο ματς ο “σεληνιασμένος” φόργουορντ των Τρικάλων, Μπράουν που με 10 συνεχόμενους πόντους (με 2 τρίποντα) έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στους φιλοξενούμενους (10-16 στο 8’). Το δεκάλεπτο έληξε με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75 του Βαν Όστρουμ (15-18).

Στην δεύτερη περίοδο ο Αρκαδικός εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένος. Η άμυνά του έσφιξε με συνέπεια οι διάδρομοι των φιλοξενούμενων προς το καλάθι να κλείσουν και τα σουτ να μπαίνουν με αρκετή δυσκολία. Έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με +4 (24-20). Αν και τα Τρίκαλα μείωσαν στον πόντο (26-25) στο 16’, ακολούθησε ένα τρίλεπτο φωτιά για τον Αρκαδικό που με μπροστάρηδες τους Καββαδά, Στεφανίδη καθώς και με δύο τρίποντα των Νούτινεν, Τζόουνς κατέγραψε σερί 15-3 και εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (41-28). Το ημίχρονο έκλεισε με μια εύστοχη βολή του Τσιάρα (41-29).

Με δύο σουτ τριών πόντων από τους Τζόουνς και Ρόμπινσον τα Τρίκαλα μείωσαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (43-37). Η αντίδραση όμως του Αρκαδικού ήταν άμεση. Με καλές άμυνες που οδήγησαν σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, οι παίκτες του Γάννη Καστρίτη ξεμάκρυναν εκ νέου (49-37 στο 23’). Αν και ο “χαμένος” στο πρώτο ημίχρονο Σόκο πήρε μπρος στο σκοράρισμα από πλευράς Τρικάλων, οι Στεφανίδης και Κάμερον Τζόουνς κράτησαν την διαφορά για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει 60-52.

Οι παίκτες των Τρικάλων μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο και με γρήγορο σερί 7-1 μείωσαν αρχικά στους δύο πόντους (61-59 στο 34’)και λίγο αργότερα στο ελάχιστο της διαφοράς (62-61). Η απάντηση του Αρκαδικου ήρθε με δύο βόμβες τριών πόντων από τους Καλιννικίδη και τον εκπληκτικός απόψε Στεφανίδη (16 π.) για το 69-63 στο 37’. Ο επίσης εξαιρετικός Καββαδάς με δικούς του πόντους στο φινάλε οριστικοποίησε την νίκη της ομάδας του με 79-66.

Δεκάλεπτα: 15-18, 41-29, 60-52, 79-66.