Προβάδισμα Κηφισιάς για τα πλέι οφς με κατοστάρα!

2016-03-26T19:04:13+00:00 2016-03-26T21:31:46+00:00.

26/Mar/16 19:04

Δεν κάλυψε πάντως το -13 του πρώτου αγώνα με το Ρέθυμνο.

Η Κηφισιά έκανε το μεγαλύτερο έως και σίγουρο βήμα για την πρόκριση στα εφετινά πλέι οφς επικρατώντας με 100-88 του Ρεθύμνου σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει το -13 του πρώτου αγώνα που ενδεχόμενα να του χρησιμεύσει για την καλύτερη δυνατή κατάταξη αν ισοβαθμήσουν σε διπλή ή και παραπάνω (πιθανό) ισοβαθμία. Μόνο το Λαύριο λογικά μπορεί να απειλήσει την Κηφισιά, το Ρέθυμνο έχει ακόμα αγωνιώδη δρόμο να διανύσει.

Με κορυφαίο τον Ελ Αμίν (21 πόντοι στο δεύτερο μέρος) και άξιους συμπαραστάτες τους Χρυσικόπουλο (16π.), Γλυνιαδάκη (15π.), η Κηφισιά είχε υπέρ της και τη διαφορά ως το 39.40’’, αλλά το Ρέθυμνο μπόρεσε έστω να διαφυλάξει αυτό το σκορ. Πάντως και οι κρητικοί παραμένουν εντός οκτάδας αφού έχασε ο Απόλλωνας Πατρών που τους καταδιώκει.

Για 17,5 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τη γηπεδούχο Κηφισιά απλά να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Το Ρέθυμνο έβρισκε τις λύσεις σχεδόν αποκλειστικά με τον Σάφτενααρ και τον Χάροου (από 10 πόντους) αλλά σημασία είχε ότι στεκόταν στο παιχνίδι άνετα.

Στα τελευταία δύο-τρία λεπτά του ημιχρόνου, όμως, η Κηφισιά έκανε την… επανάσταση της. Με τον Γκίκα και τον Χρυσικόπουλο να έρχονται «ζεστοί» από τους πάγκο (8π. έκαστος), η ομάδα του Παπαθεοδώρου άφησε πίσω της το ρευστό 33-29 και ξέφυγε στο ημίχρονο με 45-32! Οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (13 τον αριθμό) με 11-4 τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν αυτά που στην ουσία έβλαψαν τους κρητικούς που στάθηκε αδύνατο να διαφυλάξουν τη ρακέτα τους.

Ουσιαστικά σε εκείνο το τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη της Κηφισιάς. Ούτε η συνήθως ευεργετική ησυχία των αποδυτηρίων έκαναν καλό στους παίκτες του Ρεθύμνου που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με τίποτα. Με συνολικό σερί 18-0 (!) η Κηφισιά ξέφυγε με 54-32 (Ελ Αμίν 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) κι ουσιαστικά από εκείνο το σημείο και ύστερα δεν υπήρχε θέμα για το νικητή του αγώνα, αλλά για το αν θα καλυφθούν οι 13 πόντοι του πρώτου παιχνιδιού στην Κρήτη.

Το Ρέθυμνο, πάντως μπόρεσε κι άντεξε στο -22 και βρίσκοντας χέρια βοήθειας από Μάντεν και Κάρτερ μείωσε σε 73-60. Ως εκεί όμως. Ο Ελ Αμίν είχε πάρει «φωτιά» και φτάνοντας στους 25 πόντους εκτόξευσε ξανά τη διαφορά στους 21 πόντους (81-60) στο 33.30!

Επειδή όμως διακυβευόταν η διαφορά, το Ρέθυμνο δεν τα παράτησε και μείωσε σε 94-80 στο 38’ και 96-83 στο 39’ δίνοντας ένα ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Στόουν με δίποντο μείωσε σε 100-88, ο κορυφαίος των γηπεδούχων Ελ Αμίν αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το Ρέθυμνο απλά έσωσε τη διαφορά.

Στα δύο τελευταία ματς παίζουν με τους «αιώνιους» την τελευταία αγωνιστική, οπότε το Ρέθυμνο θέλει τη νίκη με τον Άρη την επόμενη εβδομάδα κι η Κηφισιά μέσα στη Ρόδο με τον Κολοσσό με τον οποίο ισοβαθμεί, όπως και με τον ΠΑΟΚ μεταξύ 5ης-7ης θέσης.