Νίκη τα Τρίκαλα, αμφότερη παραμονή!

2016-04-02T18:08:56+00:00 2016-04-02T18:29:09+00:00.

Stelios Toromanidis

02/Apr/16 18:08

Τα Τρίκαλα θα αγωνίζονται και του χρόνου στην Α1 καθώς πήραν εντυπωσιακή νίκη στο θρίλερ του Λαυρίου με 80-75 επί της τοπικής ομάδας.

Τα Τρίκαλα θα αγωνίζονται και του χρόνου στην Α1 καθώς πήραν εντυπωσιακή νίκη στο θρίλερ του Λαυρίου με 80-75 επί της τοπικής ομάδας, η οποία εξασφάλισε επίσης την παραμονή της μετά από τον ευνοϊκό συνδυασμό αποτελεσμάτων στα υπόλοιπα ματς.

Σωτήρας των νικητών με 13 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Ρόμπινσον, που με δύο τρίποντα-μαχαιριές μετέτρεψε το 70-68 υπέρ του Λαυρίου σε 70-74 και σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα των Τρικάλων στις βολές, χάρισε την μεγάλη νίκη. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων, Μπράουν ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από πλευράς φιλοξενούμενων κορυφαίοι ήταν οι Μπάρλος (18 π., 5 ριμπ.), Κρουμπαλί (14 π., 10 ριμπ.) και Μπολτς (15 π., 2 ασίστ).

Διακύμανση αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επιτάσσουν ένα γρήγορο τέμπο. Τα μεν Τρίκαλα έβαζαν την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό, όπου Μπράουν και Σοκό ήταν κυρίαρχοι πετυχαίνοντας από 9 πόντους και δημιουργώντας πολλές… ζημιές με φάουλ στους ψηλούς των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο αντίλογος για το Λαύριο ήταν η πιεστική άμυνα που οδήγησε τους αντιπάλους σε τρία παραπάνω λάθη τα οποία μεταφράστηκαν σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ σε καταστάσεις 5vs5 ο Μπάρλος ήταν αποτελεσματικός με 6 πόντους. Έτσι η περίοδος έληξε με τους “μονομάχους” ισόπαλους (20-20).

Τα Τρίκαλα βρήκαν λύσεις από τους παίκτες του πάγκου (Βαρυτιμιάδης, Κάντουγκαν, Καραθανάσης) στη αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και έτσι προηγήθηκαν με +5 (22-27 στο 12’). Όμως το τρίτο φάουλ του φόργουορντ των Τρικάλων, Σοκό σε συνδυασμό με την καλή άμυνα του Λαυρίου έφεραν τον αγώνα εκ νέου στην ισοπαλία (29-29 15’). Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν πολλοί άστοχοι, κυρίως από την περιφέρεια (3/17 τρίποντα), με συνέπεια να τελειώσουν το ημίχρονο με ποσοστό 27% εντός πεδιάς. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν υποδειγματικά οι παίκτες των Τρικάλων, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 15-3 ευστοχώντας σε τρία τρίποντα για να πάνε στο ημίχρονο στο +12 (32-44).

Το Λαύριο εκκίνησε εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος. Ο κόουτς Σερέλης επέλεξε κοντό σχήμα με τρία γκαρντ το οποίο πραγματοποίησε εκπληκτική δουλειά στην άμυνα, στην επίθεση Μπάρλος και Μπολτς “πυροβολούσαν” από την περιφέρεια, ενώ τα ατού των φιλοξενούμενων γέμισαν φάουλ. Συνέπεια όλων αυτών ήταν το 15-4 σερί που έτρεξαν οι γηπεδούχοι σε 3’ για να μειώσουν στον πόντο (47-48). Οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαίες ανάσες σε εκείνο το σημείο από τον επιβλητικό Μπράουν, ο οποίος σημείωσε 7 σερί πόντους (φτάνοντας τους 22 συνολικά), και μαζί με ένα δίποντο του Σοκό ανέβασαν την διαφορά στο +6 (51-57 27’). Οι Κρουμπαλί και Μπάρλος απάντησαν για το 56-57 του 30’.

Με έξι γρήγορους πόντους του Κρουμπαλί (12 συνολικά), το Λαύριο πέρασε μπροστά 64-61 στο 33’ εκμεταλλευόμενο και τα πολλά προβλήματα των φιλοξενούμενων με τα φάουλ. Το ντέρμπι ήταν στην κόψη του ξυραφιού με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ (70-68 37’). Εκεί μίλησε ο εκπληκτικός στην τελευταία περίοδο, Ρόμπινσον που με δύο τρίποντα και συνολικά 13 πόντους έβαλε μπροστά τα Τρίκαλα (70-74 38’). Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι από τις βολές για να πάρουν την μεγάλη νίκη (80-75).