“Κλείδωσε” την τρίτη θέση ο Άρης!

2016-04-02T18:00:54+00:00 2016-04-02T18:07:28+00:00.

02/Apr/16 18:00

Μεγάλο διπλό με 88-83 στο Ρέθυμνο με ανατροπή στο τελευταίο ενάμισι λεπτό.

Ο Άρης πέρασε κι από το Ρέθυμνο επικρατώντας με 88–83 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αγωνιώδη εξέλιξη και έτσι εξασφάλισε και μαθηματικά την τρίτη θέση στην κατάταξη της κανονικής περιόδου, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της! Αντίθετα το Ρέθυμνο που στο 38’ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, θα πρέπει να περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να δει αν θα μπει στα πλέι οφς, ωστόσο τον… έσωσε για την ώρα το μεγάλο διπλό των Τρικάλων στο Λαύριο.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη υπήρξε στο πρώτο ημίχρονο περισσότερο αποτελεσματική στην επίθεση από ότι συνηθίζει, φτάνοντας τους 47 πόντους (47-40) κυρίως χάρη στον πάγκο της. Από το εις βάρος του 17-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Άρης έτρεξε ένα μεγάλο σερί με 13-0 μέσα σε ένα τρίλεπτο (!), κυρίως χάρη στον Πελεκάνο και τον Ζάρα και πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Το στιβαρό προβάδισμα που απέκτησε ο Άρης (27-17) έμεινε στα χέρια του ως το τέλος του ημιχρόνου, παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα (27-25). Ο Άρης είχε 9/15 τρίποντα, Ζάρας και Πελεκάνος πέτυχαν τα επτά από τα έντεκα και έτσι κράτησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα που έφτασε ως τους 11 πόντους, 47-36.

Από αυτό ακριβώς το σκορ, όμως, το Ρέθυμνο απάντησε με ένα δικό του μεγάλο σερί και με το εντυπωσιακό 14-0 που έκανε, πέρασε μπροστά στο 24’ με 50-47! Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Άρη που ως και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν διπλάσια (14-7) από αυτά του Ρεθύμνου. Μπορεί ο Άρης να συνήλθε και να κράτησε ξανά το προβάδισμα (61-60) στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλά λόγω των λαθών δεν μπόρεσε να ξεφύγει.

Συν τοις άλλοις, η παροιμιώδης ευστοχία του Άρη έξω από τη γραμμή του τρίποντου δεν συνεχίστηκε κι έτσι το Ρέθυμνο έμεινε δυναμικά μέσα στο παιχνίδι. Με τρίποντα του Ντελινινκάιτις προηγήθηκε με 76-73 στο 36’, ενώ ένα αντιαθλητικό του Ουότερς πάνω στον Χάροου έδωσε στους γηπεδούχους αέρα τεσσάρων πόντων (83-79 στο 38’). Ο ίδιος ο Λιθουανός όμως αποδείχτηκε μοιραίος για το Ρέθυμνο καθώς αστόχησε στο 83-81 κι υπέπεσε σε λάθος στο 83-83!

Ο Άρης αντέδρασε και πάλι σωστά στο τελευταίο λεπτό όπως στην Κηφισιά. Το 83-79 έγινε 83-88 ανατρέποντας το σκορ την κρίσιμη ώρα σε μία επίδειξη σωστών αποφάσεων και ευστοχίας. Ο ΜακΝιλ έβαλε τέσσερις πόντους, ο Μούρτος είχε 2/2 βολές, ενώ αντίθετα το Ρέθυμνο αστόχησε σε όλες τις προσπάθειες και υπέπεσε σε τρία λάθη, ο τομέας που τον ευνοούσε στα πρώτα 38 λεπτά του αγώνα…