Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Κόροιβος

2016-04-02T18:18:18+00:00 2016-04-02T18:22:35+00:00.

02/Apr/16 18:18

Ο Κόροιβος επέστρεψε από τα αποδυτήρια μεταμορφωμένος, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 92-78 απέναντι στον ΠΑΟΚ! Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα των δύο ομάδων πάνω στο παρκέ…

Ο Κόροιβος επέστρεψε από τα αποδυτήρια μεταμορφωμένος, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 92-78 απέναντι στον ΠΑΟΚ! Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα των δύο ομάδων πάνω στο παρκέ με τη διαφορά να μεγαλώνει στο τέλος.

Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν “καυτός” και με 20 πόντους (4/8 τρίποντα) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, με τον Μιλένκο Τέπιτς (13π, 9ρ) να προσφέρει σημαντικές βοήθειες.

Το δίδυμο των Ντέιβις (21π, 5ρ) και Χάρις (17π, 14ρ) προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετό για λογαριασμό του Κόροιβου που θα μάθει αν θα παραμείνει στην Basket League στην τελευταία και πιο κρίσιμη αγωνιστική.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα για διαφορετικός λόγους στου πρωτάθλημα, ο Κόροιβος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-4 δια χειρός Χάρις. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα υψηλός και τα εκατέρωθεν τρίποντα των Χάτσερ και Ουέμπστερ διαμόρφωσαν το 14-14 (6′) , με το σκορ να μην ξεκολλάει από την ισοπαλία μέχρι και το 18-18. Στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήγε τρεις φορές στη γραμμή των βολών και βρήκε έτσι τον τρόπο να πάρει μικρό προβάδισμα με 23-20.

Προϊόντος του χρόνου οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου άρχισαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους κάτι που τους βοήθησε να ξεφύγουν αρχικά με +8 (31-23) και στη συνέχεια με διψήδια διαφορά (38-28). Κύριος εκφραστής των επιθέσεων στο διάστημα αυτό για λογαριασμό των γηπεδούχων ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει ήδη 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Ο Κόροιβος μάλιστα θα είχε βρεθεί ακόμα πιο πίσω αν ο Δημήτρης Χαριτόπουλος δεν βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα ώστε να διατηρήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο (46-35).

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς. Με ένα απίστευτο επί μέρους σκορ 19-2 η ομάδα της Αμαλιάβας όχι μόνο δεν βρισκόταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο αλλά πέρασε αυτή μπροστά με 54-48. Το δίδυμο των Χάρις και Ουέμπστερ σκόραρε κατά βούληση, ενώ αντίθετα οι παίκτες του ΠΑΟΚ αστοχούσαν σε κάθε τους προσπάθεια. Τέλος στην επιθετική δυστοκία έβαλε ο Τσόχλας που παρέα με τον Μάρκοβιτς βοήθησαν τους γηπεδούχους να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (63-62) στη λήξη της περιόδου.

Ήταν πλέον εμφανές πως το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε… πατέρα και γιο. Τα καλάθια των Τέπιτς και Ντέιβις, έφεραν τις ομάδες των Χάρη και Σούλη Μαρκόπουλου για ακόμα μία φορά στην ισοπαλία (65-65), με 8.15′ να απομένουν στο ρολόι. Στις επόμενες κατοχές η εμπειρία του ΠΑΟΚ μέτρησε αφού οι Δέδας και Σχορτσανίτης βγήκαν μπροστά και έβαλαν ξανά τον “Δικέφαλο” σε ρόλο οδηγού με 72-69. Ο Κόροιβος έμεινε χωρίς καλάθι για σχεδόν τρία λεπτά και είδες τις πιθανότητες νίκης να μειώνονται σημαντικά, βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 76-69 και 3.54′ στο ρολόι.

H αντίδραση για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τη γραμμή των βολών. Ο Ντέιβις με 7/7 (!) εύστοχες μείωσε σε 80-76, όμως τα τελευταία 2.22′ ήταν εφιαλτικά για την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ ευστόχησε σε όλες τις προσπάθειες που πήρε με αποτέλεσμα όχι μόνο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη αλλά να το κάνει και με… στιλ αφού ανέβασε τη διαφορά στο +14 (92-78), σκορ το οποίο ήταν το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-35, 62-63, 92-78