Νίκη ο ΠΑΟΚ, μάχη “δικεφάλων” στους “8”!

2016-04-09T17:44:55+00:00 2016-04-09T17:55:04+00:00.

Stelios Toromanidis

09/Apr/16 17:44

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε με μια πολύ καλή εμφάνιση την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε της ήδη υποβιβασμένης Καβάλας στο κλειστό της Καλαμίτσας με 74-87.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε με μια πολύ καλή εμφάνιση την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε της ήδη υποβιβασμένης Καβάλας στο κλειστό της Καλαμίτσας με 74-87. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς τερμάτισαν στην 5η θέση της κατάταξης και θα βρουν απέναντι τους την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου στηρίχθηκαν τόσο στο δημιουργικό τους παιχνίδι (26 ασίστ) όσο και στην ευστοχία τους έξω από την άρκτο μτων τριών πόντων (11/28) για να φτάσουν στην εύκολη επικράτηση.

Πρωταγωνιστής από πλευράς νικητών ο Κώστας Βασιλειάδης με 22 πόντους (6/11 τρίποντα) και 7 ασίστ. Από κοντά σε απόδοση ήταν οι Κιθ Κλάντον (12 π., 13 ριμπ.) και Μιλένκο Τέπιτς (12 π. με 5.6 δίποντα). Από την μεριά των ηττημένων κορυφαίοι αναδείχθηκαν οι Τράβις Μακκί και Τάιλερ Λέιζερ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διακύμανση του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ, όντας η μόνη ομάδα με κίνητρο στον αγώνα, ξεκίνησε εξαιρετικά ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με 5 πόντους (11-5) στο 5’. Ο σέντερ των Θεσσαλονικιών, Κλάντον ήταν κυρίαρχος των αιθέρων στην πρώτη περίοδο (7 ριμπάουντ), Τέπιτς και Μαργαρίτης πρωταγωνίστησαν στην επίθεση (9 και 6 πόντοι αντίστοιχα) και σε συνδυασμό με τους 9 πόντους των φιλοξενούμενων από τα 5 λάθη της Καβάλας, η διαφορά πήγε στο +9 (12-21). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Ταπούτου από πλευράς γηπεδούχων (14-21).

Η δεύτερη περίοδος μπορεί να χαρακτηριστεί ως… διαγωνισμός τριπόντων, καθώς επετεύχθησαν 9 σε αυτό το διάστημα από τις δύο ομάδες. Αρχικά ο ΠΑΟΚ με 5-0 σερί έφτασε το υπέρ του προβάδισμα στο +12 (14-26). Κάπου εκεί άρχισε ο… πυροβολισμός του γκαρντ της Καβάλας, Λέιζερ ο οποίος με συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους (23-28 στο 15’). Από πλευράς ΠΑΟΚ ήρθε η απάντηση αρχικά με τον “καυτό” Κλάντον (12 π., 10 ριμπ. και νταμπλ νταμπλ από το πρώτο ημίχρονο!) και εν συνεχεία με τρία συνεχή τρίποντα του αρχηγού, Βασιλειάδη για το +16 (32-48). Ο ΜακΓκι ήταν αυτός που προσπαθούσε για την Καβάλα και με τρίποντο μείωσε στο 35-48 του 20’.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την κυριαρχία του και στο δεύτερο μέρος, με την διαφορ΄λα να πηγαίνει στο +17 (42-59 στο 26’) χάρη στους Τέπιτς και Βασιλειάδη. Η Καβάλα με καλάθια των Ουίλιαμς, Κοστόβ και Ταπούτο προσπάθησε να μείνει στην διεκδίκηση του αγώνα (50-59 στο 28’), ο Βασιλειάδης με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά εκ νέου (50-62) όμως ο Σταμουλής απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 56-64 του 30’.

Ο “δικέφαλος του Βορρά” στο τέταρτο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Βασιλειάδη που χτυπούσε με κάθε δυνατό τρόπο ουσιαστικά… τελείωσε την Καβάλα καθώς παγίωσε την διαφορά του κοντά στους 20 πόντους. Τελικό σκορ 74-87, 5η θέση για τον ΠΑΟΚ και υποβιβασμός για την Καβάλα.

Δεκάλεπτα: 14-21, 35-48, 56-64, 74-87.