Νίκησαν τα Τρίκαλα, πανηγύρισε ο Κόροιβος

2016-04-09T17:46:09+00:00 2016-04-09T18:09:11+00:00.

09/Apr/16 17:46

Μολονότι αδιάφορα τα Τρίκαλα νίκησαν 84-67 τον Απόλλωνα, αποτέλεσμα που χρειαζόταν ο Κόροιβος για να παραμείνει στην κατηγορία.

Μολονότι αδιάφορα, τα Τρίκαλα νίκησαν 84-67 τον Απόλλωνα, αποτέλεσμα που χρειαζόταν ο Κόροιβος για να παραμείνει στην κατηγορία-Εκτός πλέι οφ οι φιλοξενούμενοι.

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Αμαλιάδας δεν ήθελε νίκη του συλλόγου της Πάτρας καθώς υστερούσε στην τριπλή ισοβαθμία με την ομάδα της Θεσσαλίας και τον Αρκαδικό. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη…

Τα Τρίκαλα, λοιπόν, αποχαιρέτησαν με νίκη τη φετινή σεζόν, σε μια αναμέτρηση που ήταν η τελευταία του Κώστα Φλεβαράκη, ο οποίος έχει δηλώσει ότι αποχωρεί. Ο Απόλλωνας ήθελε τη νίκη για να περάσει πλέι οφ αλλά δεν τα κατάφερε κι έμεινε εκτός οκτάδας. Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” στην τρίτη περίοδο όταν έβγαλαν εκτός ρυθμού τον Ντίλαρντ και με σερί 16-0, μετέτρεψαν το 55-50 σε 71-50. Τρομερός ο Σόκο (25π., 7ρ., 4ασ.)

Μολονότι αδιάφορα τα Τρίκαλα δεν έδειξαν διάθεση να… χαριστούν στον Απόλλωνα. Με τους Σόκο και Ρόμπινσον να έχουν μαζί 11 πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας, όμως, με τους Πάλμπλαντ και Ντίλαρντ να έχουν μαζί 4/4 τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ανέτρεξαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 30-29 (στο 13′) αλλά ο Ρόμπινσον έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (34-30 στο 15′). Η αποτελεσματικότητα των παικτών του Μέξα έξω από τα 6μ75 (ξεκίνησαν με 7/11 τρίποντα), τους κράτησαν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους 7-2 βρέθηκαν μπροστά με 55-46 (22′), ο Απόλλωνας πήρε πόντους κοντά στο καλάθι και μείωσε σε 55-50 αλλά κάπου ήρθε το ξέσπασμα των παικτών του Φλεβαράκη. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 16-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (71-50 στο 28′) και κάπου εκεί το υπόλοιπο του αγώνα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.