Πήρε νίκη και πλεονέκτημα ο Ολυμπιακος

2016-04-13T18:13:11+00:00 2016-04-13T18:18:16+00:00.

13/Apr/16 18:13

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός, επικράτησε με 95-59 απέναντι στο Ρέθυμνο και εξασφάλισε για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς της Basket League…

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός, επικράτησε με 95-59 απέναντι στο Ρέθυμνο και εξασφάλισε για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς της Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” πλέον έχουν ως στόχο να υπερασπιστούν την έδρα τους και να φτάσουν στην κατάκτηση του δεύτερου διαδοχικού πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1996-97.

Το επί μέρους σκορ 32-8 της τρίτης περιόδου ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού και έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους νεαρούς παίκτες που είχαν στη διάθεση τους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με σαφή διάθεση να “καθαρίσει” γρήγορα την υπόθεση νίκη και με όπλο την πιεστική άμυνα που του χάρισε εύκολους πόντους, προηγήθηκε με 12-6 στο 5′. Οι παίκτες του Ρεθύμνου έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο (8 συνολικά), με αποτέλεσμα να δουν από πολύ νωρίς τη διαφορά να ανοίγει ακόμα και στο -15 (24-9). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο πολύ άνετο 28-14, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν μοιράσει ήδη 9 ασίστ και να δείχνουν την απαραίτητη σοβαρότητα.

Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 36-24 εκμεταλλευόμενοι τα πολλά νέα πρόσωπα στην πεντάδα του Ολυμπιακού. Το μεγάλο πρόβλημα στο ριμπάουντ ωστόσο (17 έναντι 8) συνέχισε να απασχολεί τον Θανάση Σκουρτόπουλο που έβλεπε τους παίκτες του να υστερούν σημαντικά.

Παρά τη συγκεκριμένη αδυναμία το Ρέθυμνο βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια και με τρία τρίποντα πλησίασε ακόμα περισσότερο (42-35, 28′) αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ. O Έλληνς κόουτς ζήτησε από τους παίκτες τους γηπεδούχουν να παίξουν πιο επιθετική άμυνα, ωστόσο το πολυ χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (2/11, 18%) δεν επέτρεψε στους “ερυθρόλευκους” να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα μεγαλύτερο του 44-37.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και πάλι καλύτερα. Αύξησε την πίεση του και με τον Χάντερ να κάνει θραύση και στις δύο πλευρές του παρκέ ξέφυγε και πάλι με +16 (56-40). Αντίθετα, το Ρέθυμνο προσπαθούσε να απειλήσει αποκλειστικά από την περιφέρεια και με τα ποσοστά να πέφτουν συνεχώς είδε τη διαφορά να ανεβαίνει σε απαγορευτικά επίπεδα. Το επί μέρους σκορ των γηπεδούχων έφτασε το 22-5 μέσα σε περίπου εφτά λεπτά παιχνιδιού και οι όποιες αμφιβολίες υπήρχαν για τον τελικό νικητή σβήστηκαν, με το δείκτη του σκορ να έχει ανέβει στο 66-42!

Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί πλήρως σε άμυνα και επίθεση και να αφήνει πίσω του το νεκρό διάστημα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασαν στο πολύ εύκολα στο 76-45 και βρήκαν την ευκαιρία να συνδυάσουν την ουσία με το θέαμα.

Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί, η τελευταία περίοδος ήταν πολύ χαλαρή και οι νεαροί παίκτες των δύο ομάδων βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Με τους Παναρετάκη, Δουλγεράκη και Θεοδωρίδη να έχουν περάσει στο παρκέ για λογαριασμό του Ρεθύμνου και τον Τολιόπουλο από πλευράς Ολυμπιακού, το σκορ ανέβηκε στο 88-54 με 4.16′ να απομένουν.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έριξε στη συνέχεια στη “μάχη” και τους Τζαγκαράκη, Πατάτα με το Ρέθυμνο να αγωνίζεται με μία ελληνική και ιδιαίτερα νεανική πεντάδα. Το τελικό 95-59 βρήκε τον Ολυμπιακό να εξασφαλίζει την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας και τους νεαρούς παίκτες της κρητικής ομάδας να παίρνουν σημαντικές εμπειρίες.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 44-37, 76-45, 95-59