Με υπογραφή Ουότερς ο Άρης!

2016-04-16T18:57:55+00:00 2016-04-16T19:03:15+00:00.

16/Apr/16 18:57

Το ξέσπασμα του Ντομινίκ Ουότερς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στην Κηφισιά, βοήθησε τον Άρη να φτάσει στη νίκη με 78-60 και να κάνει πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ το 1-0 στη σειρά…

Το ξέσπασμα του Ντομινίκ Ουότερς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στην Κηφισιά, βοήθησε τον Άρη να φτάσει στη νίκη με 78-60 και να κάνει πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ το 1-0 στη σειρά.

Ο Αμερικάνος γκαρντ πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους ΜακΝιλ (15π, 8ρ, 7ασ.) και Σίμτσακ (10π, 10ρ).

Για λογαριασμό της Κηφισιάς, ξεχώρισε το δίδυμο των Κασελάκη (14π, 7ρ) και Χογκ (14π, 8ρ) την ώρα που ο Ελ Αμίν έμεινε στους 0 πόντους με 0/12 σουτ!

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του “Nich Galis Hall”, ο Άρης προηγήθηκε με 9-7 στο 5′ δια χειρός ΜακΝιλ. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν καθόλου καλή για τους γηπεδούχους αφού τα προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα έδωσαν ελεύθερα σουτ στην Κηφισιά. Ο Νίκος Γκίκας ευστόχησε σε τρία (!) σερί τρίποντα και διαμόρφωσε το 17-13 για την ομάδα του, με τον Κασελάκη να τον μιμείται και να “κλείνει” το δεκάλεπτο στο 20-13.

Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι παρασύρθηκαν από την ευστοχία τους και δοκίμασαν πολύ δύσκολα σουτ τα οποία βρήκαν σίδερο. Αντίθετα, ο Άρης επιτέθηκε ορθολογικά μέσα από το ζωγραφιστό και με διαδοχικά καλάθια πλησίασε αρχικά στον πόντο (24-23, 15′) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά ακόμα και με 27-24. Τα εκατέρωθεν καλάθια των Γλυνιαδάκη και Ουότερς διατήρησαν τον Άρη σε ρόλο οδηγού (30-28, 17′), πριν ο “καυτός” Κασελάκης στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-33 υπέρ της Κηφισιάς.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο στο ημίχρονο αφού οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπορεί να μην υπέπεσαν σε λάθη (2 έναντι 6), όμως έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (18 έναντι 23). Η Κηφισιά είχε τους τρεις Έλληνες (Γλυνιαδάκη, Κασελάκη, Γκίκα) σε πολύ καλή μέρα με τους ξένους να υστερούν.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Άρης επιχείρησε να τρέξει και με μπροστάρη εκτελεστικά και δημιουργικά τον ΜακΝιλ πήρε το προβάδισμα με 43-41. Ο Αμερικάνος γκαρντ έβγαλε ενέργεια στο παρκέ την ώρα που τα ποσοστά της Κηφισιάς από την περιφέρεια άρχισαν να πέφτουν. Σε τρεις διαδοχικές κατοχές οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επέλεξαν να επιτεθούν με τρίποντο, όμως αστόχησαν ισάριθμες φορές με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω ακόμα και με 52-44 (28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 52-48 με τον Ντάστιν Χογκ να πετυχαίνει απίθανο καλάθι ακριβώς με τη λήξη και να δίνει σημαντική ψυχολογική ένεση στους συμπαίκτες του.

Ένας από τους λόγους της κακής εικόνας της Κηφισιάς στο διάστημα αυτό ήταν ο Ελ Αμίν. Ο 29χρονος παίκτης βρέθηκε σε απογοητευτικό βράδυ και με 0/10 σουτ (!) δεν έδωσε την παραμικρή βοήθεια στον προπονητή του.

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο η ένταση του παιχνιδιού ανέβηκε και το κάρφωμα του εντυπωσιακού Χογκ διαμόρφωσε το 54-50, πριν ο Γλυνιαδάκης φέρει την Κηφισιά ακόμα πιο κοντά (55-52). Ό,τι έχτιζαν με κόπο στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ωστόσο το γκρέμισαν μέσα σε 54 δευτερόλεπτα. Και αυτό διότι ο Ουότερς πέτυχε μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα εφτά διαδοχικούς πόντους και χάρισε στον Άρη σαφές προβάδισμα νίκης (62-53), με 4.44″ να απομένουν.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Αμερικάνος γκαρντ έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι και με νέο τρίποντο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 67-55 και 2.56′ στο ρολόι. Ένα παιχνίδι που μέχρι πριν λίγα λεπτά θύμιζε ντέρμπι, πλέον μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τον Άρη να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και τον κόσμο να ανεβάζει τα ντεσιμπέλ. Το τελικό 78-60 βρήκε τους γηπεδούχους νικητές και με προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60