Στο ρελαντί ο Παναθηναϊκός με… Παππά!

2016-04-25T17:44:29+00:00 2016-04-25T17:52:29+00:00.

25/Apr/16 17:44

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα playoffs με το δεξί αφού επικράτησε πολύ εύκολα του Κολοσσού με 91-63 στο ντεμπούτο του Αργύρη Πεδουλάκη στην δεύτερη θητεία του στον “πράσινο” πάγκο…

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα playoffs με το δεξί αφού επικράτησε πολύ εύκολα του Κολοσσού με 91-63 στο ντεμπούτο του Αργύρη Πεδουλάκη στην δεύτερη θητεία του στον “πράσινο” πάγκο.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 20 πόντους (5/7 τρίποντα), την ώρα που ο Νικ Καλάθης έφτασε κοντά στο τριπλ-νταμπλ με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε περίπου 22 λεπτά συμμετοχής.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Νίκο Παππά ο οποίος επέστρεψε σε επίσημο αγώνα μετά από περίπου τρεις μήνες και έδειξε πως μπορεί να βοηθήσει άμεσα.

Για τον Κολοσσό Ρόδου κανείς παίκτης δεν κατάφερε να ξεχωρίσει, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (14π, 6ρ) να είναι ο κορυφαίος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με όπλο τη ζώνη του που ανάγκασε τον Παναθηναϊκό σε 0/4 τρίποντα προηγήθηκε με 7-0 στο 3′. Ο παίκτης που ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες για λογαριασμό των “πρασίνων” ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν που σκόραρε οχτώ γρήγορους πόντους και χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του με 10-9.

Ο Δομινικανός γκαρντ έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα αφού με ακόμα ένα τρίποντο και ένα ζευγάρι εύστοχων βολών διαμόρφωσε το 20-11 ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν φανερό πως είχαν πλέον βρει ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ “κλείνοντας” την πρώτη περίοδο στο εντυπωσιακό 34-14.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους στα επόμενα λεπτά και με όπλο την άμυνα τους που οδήγησε σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό μείωσαν σε 35-24 (13′). Ο Παναθηναϊκός πρόλαβε μέσα σε λίγα λεπτά να υποπέσει σε πέντε λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει ξανά σε μονοψήφια επίπεδα (35-26, 15′) δια χειρός Σαλούστρου. Η συγκεκριμένη εξέλιξη λειτούργησε ως “καμπανάκι” για τους γηπεδούχους που βρήκαν ξανά τη λύση στο πρόσωπο του Φελντέιν, πριν τρέξουν επί μέρους σκορ 14-6 και πάνε στα αποδυτήρια έχοντας εξασφαλίσει σημαντικό προβάδισμα νίκης (49-31).

Mε τον τελικό νικητή να έχει κριθεί, ένα από τα ερωτήματα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου αφορούσε το Νίκο Παππά.Ο Έλληνας γκαρντ βρέθηκε μετά από πολύ καιρό στην 12άδα του Παναθηναϊκού και έμενε να φανεί αν θα έπαιρνε χρόνο συμμετοχής από τον προπονητή του.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια ο ρυθμός ανέβηκε θεαματικά και οι “πράσινοι” ξέφυγαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με +25 (62-37). Ο Αργύρης Πεδουλάκης βρήκε την ευκαιρία να ρίξει στο παρκέ τον Παππά και εκείνος απέδειξε πως η αγωνιστική απραξία των τελευταίων δύο μηνών δεν τον επηρέασε ιδιαίτερα. Μία θεαματική τάπα και δύο δύσκολα καλάθια από τον 26χρονο παίκτη έστειλαν τη διαφορά στο +29 (73-44) με το κόσμο να τον αποθεώνει, πριν ο Κολοσσός μειώσει σε 73-48.

Ο τελικός νικητής είχε κριθεί προ πολλού αλλά ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε ταχύτητα αφού ο Μαρκίζ Χέινς έκανε επίδειξη του επιθετικού του ταλέντου και με δύσκολα σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +30 (78-48). Δείγμα της διάθεσης των γηπεδούχων ήταν η κίνηση του Φελντέιν να κυνηγήσει και τελικά να κόψει τον Ρέλεφορντ με αποτέλεσμα να διορθώσει το λάθος του στην επίθεση. Τα εκατέρωθεν καλάθια των Λαρεντζάκη και Φώτση διατήρησαν τη διαφορά σταθερά στους τριάντα πόντους (88-58), μόλις 3.39′ πριν το τέλος.

Στον εναπομείναντα χρόνο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν αρκετά κάτι που φάνηκες στα εύκολα λάθη και τις κακές επιλογές. Ο Άρης Λυκογιάννης πέρασε στο παρκέ τους νεαρούς Οικονομόπουλο, Μπιλλή και Αγγελάκο και το τελικό 91-63 βρήκε τον Αργύρη Πεδουλάκη να ξεκινάει με νίκη τις υποχρεώσεις του στη δεύτερη θητεία του στον “πράσινο” πάγκο.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 49-31, 73-48, 91-63