Παππάς και Φώτσης έστειλαν τον ΠΑΟ στα ημιτελικά

2016-04-27T17:56:14+00:00 2016-04-27T18:11:47+00:00.

Lefteris Moutis

27/Apr/16 17:56

Ο Κολοσσός δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό μέχρι το 38′, αλλά δυο μεγάλα καλάθια των Νίκου Παππά και Αντώνη Φώτση έδωσαν τη νίκη (80-71) στους “πράσινους” για το 2-0 στη πρώτη σειρά των πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση με σουίπ και περιμένει να υποδεχθεί τον Αρη στην ημιτελική φάση των πλέι οφ έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων στη νίκη του Βενετοκλείου με τον Γκιστ να κάνει νταμπλ-νταμπλ και τον Καλάθη να πλησιάζει με 7 πόντους και 9 ασίστ. Πολύ ζεστός ήταν ο Φώτσης που αγωνίστηκε αρκετή ώρα μαζί με τον Γκιστ στις δυο θέσεις των ψηλών.

Ο Κολοσσός προσπάθησε εξαρχής να φανεί ανταγωνιστικός και να επαναλάβει το περσινό του… θαύμα: να κερδίσει δηλαδή τον Παναθηναϊκό στη Ρόδο και να στείλει την προημιτελική σειρά των πλέι οφ σε τρίτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Οι Ροδίτες δεν είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Τρέβορ Ρέλεφορντ, τον πρώτο σκόρερ τους σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, αλλά φρόντισαν να τον καλύψουν από το ξεκίνημα όλοι οι συμπαίκτες του. Οι παίκτες του Αρη Λυκογιάννη σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (είχαν 4/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο) και έμεναν συνεχώς κοντά στο σκορ απέναντι στους “πρασίνους” που δυσκολεύονταν συχνά απέναντι στην άμυνα ζώνης που εφάρμοζαν οι “θαλασσί”.

Οι περιφερειακοί των “πρασίνων” δεν μπορούσαν να τροφοδοτήσουν τον Ραντούλιτσα κοντά στο καλάθι και να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα του έναντι των ψηλών του Κολοσσού, η άμυνα ζώνης έκλεινε αποτελεσματικά τους διαδρόμους προς το καλάθι και έτσι οι Ροδίτες προηγούνταν στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου με 23-19 (11′).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει με… πρωτεργάτες τους Καλάθη και Ουίλιαμς, αλλά ο Λιούις ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και με 2/2 σερί τρίποντα κράτησε τον Κολοσσό σε απόσταση αναπνοής (36-35, 17′). Ωστόσο, οι “πράσινοι” με ένα γρήγορο ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αύξησαν το προβάδισμα τους στο +9 (37-46).

Παρόλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Παναθηναϊκό που δεν κατάφερε να εδραιώσει μια διαφορά ασφαλείας. Οι Λιούις και ΜακΓκι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και έφεραν ξανά τους Ροδίτες στη διεκδίκηση του αγώνα (52-52, 27′)!

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη προσπάθησαν να αντιδράσουν ψάχνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τους Καλάθη και Γκιστ να πρωταγωνιστούν και τον Ουίλιαμς να ψάχνει προσωπικές φάσεις. Οι “πράσινοι” ανέκτησαν ξανά προβάδισμα (52-59, 29′), αλλά αυτό εξανεμίστηκε γρήγορα, όταν ο Κολοσσός άρχισε και πάλι να πυροβολεί με αποτελεσματικότητα από μακριά.

Οι Ροδίτες έφθασαν τα 12/20 τρίποντα με τους Μανωλόπουλο και Αχόνεν να προστίθενται στη μακριά λίστα όσων πλήγωσαν τον Παναθηναϊκό με μακρινά σουτ. Ο Κολοσσός έμενε σταθερά πολύ κοντά στο σκορ με τον Λαρεντζάκη να αναλαμβάνει τα ηνία του σκοραρίσματος για τους “θαλασσί” στα τελευταία λεπτά και τον Ρέλεφορντ να τον ακολουθεί (71-74, 38′) βρίσκοντας σκορ στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγαλύτερη υπομονή στο παιχνίδι του και ανάγκασε τον Κολοσσό να συνεχίσει μέχρι τέλους να επιμένει σε μακρινά σουτ. Οι Ροδίτες “χάλασαν” το ποσοστό ευστοχίας τους από μακριά έχοντας στα τελευταία δέκα λεπτά 1/10 τρίποντα. Την ίδια ώρα, οι “πράσινοι” έβγαλαν περισσότερη ενέργρια και “καθάρισαν” το παιχνίδι με καλάθια των Παππά και Φώτση και πήραν έστω και αγχωτικά την πρόκριση με 2-0 στα ημιτελικά των πλέι οφ.