Σπουδαία ανατροπή με Μπράουν για ΑΕΚ!

2016-05-18T19:50:38+00:00 2016-05-18T19:59:01+00:00.

18/May/16 19:50

H AEK επέστρεψε μεταμορφωμένη από τα αποδυτήρια, πέτυχε παλικαρίσια ανατροπή και έσπασε με το… καλημέρα την έδρα του Άρη χάρη στην σπουδαία νίκη της με 77-67…

H AEK επέστρεψε μεταμορφωμένη από τα αποδυτήρια, πέτυχε παλικαρίσια ανατροπή και έσπασε με το… καλημέρα την έδρα του Άρη χάρη στην σπουδαία νίκη της με 77-67.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ήταν ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ επιβεβαιώνοντας το σπάνιο επιθετικό του ταλέντο. Σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν επίσης οι Σάκοτα (15π, 4ρ) και Μιλόσεβιτς με τους 13 πόντους του και τα 9 ριμπάουντ.

Έμεινε από δυνάμεις ο Ουάιτ που ε

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση από το πρώτο του κιόλας λεπτό, ο Άρης προηγήθηκε με 10-5 στο 5′ σκοράροντας κατά κύριο λόγο από τη γραμμή των βολών. Η ομάδα του Δημήτρη επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και με όπλο την εξαιρετική της άμυνα άυξησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (17-5, 6′).

Η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει επιθετικές λύσεις αφού οι περισσότεροι παίκτες της βρισκόντουσαν σε κακή μέρα και ο Τζέι Κόβαν Μπράουν κάθισε νωρίς στον πάγκο με δύο φάουλ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 23-13 με τον κόσμο των γηπεδούχων να έχει γεμίσει για ακόμα μία φορά το γήπεδο και να δημιουργεί “καυτή” ατμόσφαιρα.

H απογοητευτική εμφάνιση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τους παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να πετύχουν κάποιο καλάθι την ώρα που η αμυντική τους επίδοση δεν ήταν καθόλου καλή. Ο Άρης διατηρούσε πολύ εύκολα το προβάδισμα και ο Μούρτος ανέβασε τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +16 (37-21) του έπειτα από εντυπωσιακό κάρφωμα του Μούρτου.

Το τρίποντο του Κατσίβελη έδωσε προσωρινά ανάσα στην ΑΕΚ (37-26), όμως τα πολλά αμυντικά κενά δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια με κάτι καλύτερο από το 43-28.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σάκοτα πέτυχε πέντε σερί πόντους για να μειώσει σε 43-33 αλλά ο Άρης είχε ξανά τη λύση. Με σωστή κυκλοφορία της πάλας και καλά ποσοστά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά ακόμα και στο +16 (50-34, 25′) έπειτα από τρίποντο του Ουότερς στο αιφνιδιασμό.

Τα νεκρά διαστήματα και τα ξεσπάσματα για κάθε ομάδα συνεχίστηκαν και με ένα τέτοιο η ΑΕΚ κατάφερε να ρίξει μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (52-45). Χαρακηριστικό είναι το γεγονός πως ο Άρης είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο μόλις ένα λάθος και μόνο στην τρίτη περίοδο ο συγκεκριμένος αριθμός αυξήθηκε στα 5. Κάπως έτσι, το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη έχασε το ασφαλές προβάδισμα με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 57-50.

Με την ψυχολογία στα ύψη η ΑΕΚ συνέχισε την αντεπίθεση της και με νέο 8-0 σερί πλησίασε μετά από πολύ ώρα σε απόσταση μίας κατοχής (61-58). Ο Μπράουν σκόραρε κατά βούληση και η πίεση μεταφέρθηκε εξ ολοκλήρου στην πλευρά του Άρη που είδε το +16 να γίνεται +1 (61-60), με 6.16′ να απομένουν.

Το πρώτο προβάδισμα μετά το αρχικό 3-2 για την ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει αφού πρώτα ο Σάκοτα με τρίποντο (63-61) και μετά ο Μιλόσεβιτς με τον ίδιο τρόπο (66-61) έβαλαν την ομάδα τους σε ρόλο φαβορί. Ο σεληνιασμένος Μπράουντ έκανε σπουδαία δουλειά σε σκορ και δημιουργία και απέδειξε με ακόμα ένα τρίποντο (71-67) πως είναι αποφασισμένος να πετύχει σχεδόν… μόνος του το μπρέικ.

Οι άστοχες βολές του Μούρτου και η άστοχη προσπάθεια του Ουάιτ στην αμέσως επόμενη κατοχή ελαχιστοποίησαν τις ελπίδες του Άρη που βρέθηκε να κυνηγάει με 73-67, μόλις 47” πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν στόχο και οι συνεχείς εύστοχες βολές από τους παίκτες του Ζντοβτς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο τελικό 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-28, 57-50, 67-77