Νίκη για τα Τρίκαλα με ρεσιτάλ τριπόντων

2016-10-15T17:54:39+00:00 2016-10-15T18:09:50+00:00.

Stelios Toromanidis

15/Oct/16 17:54

Την τέταρτη εντός έδρας νίκη τους σε ισάρρυθμους αγώνες με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας πέτυχαν τα Τρίκαλα, τα οποία επικράτησαν με 65-60, φτάνοντας παράλληλα στην παρθενική τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Την τέταρτη εντός έδρας νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας πέτυχαν τα Τρίκαλα, τα οποία επικράτησαν με 65-60, φτάνοντας παράλληλα στην παρθενική τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσδίδουν γρήγορο ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6-3, έχοντας αιχμή του δόρατος τον Αμερικανό γκαρντ, Καλινόσκι. Τόσο ο Κάφει, όσο και ο ερχόμενος από τον πάγκο Καλλές μπόρεσαν να δώσουν ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι με σερί 12-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ με +8 (16-8 στο 6’). Σε εκείνο το σημείο, ο κόουτς του Απόλλωνα, Κώστας Μέξας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον νεοαποκτηθέν γκαρντ, Χίκι. Ο Αμερικανός βοήθησε κυρίως οργανωτικά την ομάδα του, ενώ ο Δημήτρης Βεργίνης εκτελούσε, με αποτέλεσμα οι Αχαιοί να πραγματοποιήσουν σερί 11-3 για το 19-19 στο 10’.

Η καλή παρουσία του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και με +5 (26-21). Παρότι τα Τρίκαλα συνήλθαν, οι Αχαιοί συνέχισαν να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-30). Πάντως η δεύτερη περίοδος είχε χαμηλό ρυθμό, σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, καλές άμυνες και χαμηλά ποσοστά στο σκοράρισμα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν παρόμοια το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (39-39 στο 24’). Κάπου εκεί ο Βόσνιος φόργουορντ των φιλοξενούμενων Έντιν Μπάβτσιτς με 8 συνεχόμενους πόντους έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους Αχαιούς (39-49 στο 27’). Αυτό που κατόρθωσαν τα Τρίκαλα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν να μειώσουν στους τέσσερις την διαφορά (50-46), με μπροστάρη των γκαρντ, Κέλσι Μπάρλοου, που έφτασε τους 11 πόντους.

Ο οίστρος του Αμερικανού συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του ματς, με άξιο συμπαραστάτη τον Άγγελο Τσαγκαράκη. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και δύο βολές, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το σερί των γηπεδούχων στο 20-5 και την διαφορά στο +5 για την θεσσαλική ομάδα (59-54 στο 34′). Η διαφορά έφτασε και το +7 (61-54, 63-56), με τον καλύτερο παίκτη του Απόλλωνα στο ματς, Τάιλερ Καλινόσκι (10 π., 8 ριμπ., 3 ασίστ) και τον Νικ Ράσελ να μειώνουν στους 3 πόντους (63-60). Παρ’ όλα αυτά τα Τρίκαλα ήταν ψυχραιμότερα στο τέλος και πήραν το ματς.

Που κρίθηκε: Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όταν ο Άγγελος Τσαγκαράκης με τρία συνεχόμενα τρίποντα και δύο βολές μετέτρεψε το 52-51 υπέρ του Απόλλωνα σε 59-54 δίνοντας ώθηση στα Τρίκαλα για την νίκη

Παίκτης-Κλειδί: Ο παίκτης που έκρινε το ματς ήταν ο Άγγελος Τσαγκαράκης (16 πόντους, 4 ριμπάουντ) με τους 11 συνεχόμενους πόντους που πέτυχε στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-33, 46-50, 65-60

Πριν την έναρξη του αγώνα, η ΚΑΕ Τρίκαλα βράβευσε των νυν φόργουορντ του Απόλλωνα Πάτρας, Γιώργο Τσιάρα για την προσφορά του στην ομάδα της Θεσσαλίας, στην οποία αγωνίστηκε την σεζόν 2015-16.