Έσπασε το… ρόδι ο ΠΑΟΚ!

2016-10-15T17:58:31+00:00 2016-10-16T01:10:06+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

15/Oct/16 17:58

Οι “μελανόλευκοι” επιβλήθηκαν με 85-73 του Κολοσσού, διευρύνοντας το αήττητο σερί επί της ομάδας από την Ρόδο στο 11-0!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Την παρθενική του νίκη στην φετινή basket league πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 85-73 του Κολοσσού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της basket league και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή το Λίνο Χρυσικόπουλο (19π., 5ριμπ.).

Οι Θεσσαλονικείς διεύρυναν, έτσι, το αήττητο σερί τους εις βάρος της ομάδας από την Ρόδο, καθώς έφτασαν τις 11 νίκες ως γηπεδούχοι, διατηρώντας παράλληλα και το απόρθητο της έδρας τους, ενώ παράλληλα βελτίωσαν την ψυχολογία τους, μετά το άτυχο αποτέλεσμα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος και ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι της συμπρωτεύουσας με τον Άρη στο “Αλεξάνδρειο”. Από την άλλη, οι “θαλασσί” γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αγωνιστικές και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας.

Εξέλιξη αγώνα:
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ μουδιασμένα στο παιχνίδι, ίσως όντες ακόμα επηρεασμένοι από την ήττα τους στην Λευκάδα πριν από μια εβδομάδα. Έτσι ο Κολοσσός, που επίσης προερχόταν από ήττα και – μάλιστα – εντός έδρας κόντρα στο Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε την ευνοϊκή συνθήκη για να προηγηθεί με 3-13 στο 7΄43΄΄, με τον ΠΑΟΚ να σκράρει το πρώτο του καλάθι στο ματς 5΄30΄΄ μετά το τζάμπολ.

Ωστόσο, οι «μελανόλευκοι» σταδιακά κατάφεραν να ισορροπήσουν και με το δίδυμο Χρυσικόπουλου-Πέινερς να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες μείωσαν αρχικά σε 13-16, για να προσπεράσουν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 21-18 στο 12΄, ολοκληρώνοντας ένα σερί 8-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-30, ενώ κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου κατάφεραν να φτάσουν την υπέρ τους διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (48-33 και 50-35).

Οι Ρόδιοι αντέδρασαν και με τους Μπέρι, Χολ επιθετικές αιχμές μείωσαν σε 59-51 κι ακόμη περισσότερο σε 66-61 στο 33΄΄51΄΄.

Όμως και πάλι ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν «παρών» για την ομάδα του και με τέσσερις σερί πόντους διαμόρφωσε το 70-61. Στα τελευταία δυο λεπτά οι Θεσσαλονικείς ήταν εύστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών κι έτσι το τελικό 85-73 ήρθε… φυσιολογικά για να σφραγίσει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Που κρίθηκε:
Στην αντίδραση του ΠΑΟΚ στην δεύτερη περίοδο, όπου με σχεδόν απροσπέλαστη άμυνα και τους Χρυσικόπουλο, Πέινερς, Τσόχλα και Σάιμπερτ να σκοράρουν στην επίθεση είχε ένα επιμέρους 24-14, χάρις στο οποίο οι γηπεδούχοι πήραν στα χέρια τους τα ινία της αναμέτρησης και δεν τα έχασαν ποτέ.