Ηγέτης Κλαρκ και πρώτη νίκη για Προμηθέα!

2016-10-15T18:04:42+00:00 2016-10-15T18:07:58+00:00.

15/Oct/16 18:04

Την πρώτη του ιστορική νίκη στη Basket League πραγματοποίησε ο Προμηθέας μπροστά στο κοινό του στο “Δ. Τόφαλος”, αφού επιβλήθηκε της Δόξα Λευκάδας με 78-70.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Νίκος Βετούλας έριξε στη “μάχη” το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του, Κίκι Κλαρκ, ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο ήταν από τους παίκτες-κλειδιά των νικητών. Ο Αμερικανός πέτυχε 16 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Μακένζι Μουρ (12 πόντοι) και Μουχάμεντ Φαγιέ (15 πόντοι). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπασάντε και Ρόμπινσον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Σκοτ και Ουέλς κατάφεραν να βάλουν τη Δόξα Λευκάδας μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα στα μέσα της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-13, αλλά στα τέσσερα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα στο… πλεκτό. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στον Μουρ στον επιθετικό τομέα, αλλά ο Αμερικανός είχε και σημαντικές βοήθειες από τους Τσάμη και Σαρικόπουλο. Στο 11ο λεπτό ο Προμηθέας προηγήθηκε με 23-17, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 31-31. Το πρώτο μισό του αγώνα πάντως ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-34.

Ο Προμηθέας έκανε όμως το μεγάλο ξέσπασμα στο παιχνίδι κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 15 πόντους (με ένα τρίποντο στο τέλος), αφού η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική. Εκτός αυτού, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 23 πόντους και το στο τέλος της τρίτης περιόδου ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να προηγείται με 59-49.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο και αρχικά κατέβασαν τη διαφορά, αφού πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 65-59. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 4 πόντους (74-70), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και κέρδισαν με 78-70.

Που κρίθηκε: Προς το τέλος της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι απέκτησαν μία διαφορά 13 πόντων (59-46) και κάπου εκεί φάνηκε πως η ομάδα του Νίκου Βετούλα απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Παίκτης-κλειδί: Στην πρώτη του εμφάνιση με τον Προμηθέα, ο Κίκι Κλαρκ κατάφερε όχι απλά να είναι θετικός, αλλά να είναι ένας από τους βασικούς παίκτες της νίκης του Προμηθέα. Ο Αμερικανός πέτυχε 16πόντους, ενώ είχε παράλληλα 5 ριμπάουντ 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 19’19” συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-34, 59-49, 78-70.