Από την κόλαση στον παράδεισο με επική ανατροπή ο Κόροιβος!

2016-10-29T18:06:37+00:00 2016-10-29T18:23:10+00:00.

29/Oct/16 18:06

ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÃÉÁÍÍÇÓ ÓÐÕÑÏÕÍÇÓ

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους (43-61) διαφορά στο 31ο λεπτό, ο Κόροιβος Αμαλιάδας πραγματοποίησε μία επική ανατροπή και κατάφερε να νικήσει τελικά με σκορ 74-71.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στο τελευταίο 7λεπτο του αγώνα η Δόξα Λευκάδας πέτυχε μόλις 4 πόντους και αυτούς ξεκίνησε να τους βάζει στα 25” πριν το τέλος του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 31-12, ενώ το σερί από το 33′ μέχρι το 39′ ήταν 20-0, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να ολοκληρώσουν μία απίστευτη ανατροπή και να πάρουν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστές; Οι Κεν Μπράουν (18 πόντοι-11 ασίστ), Ντεβόν Βαν Όστρουμ (18 πόντοι) και Κένι Χολ (16 πόντοι) ήταν τρομεροί και οδήγησαν τον Κόροιβο σε αυτήν την τεράστια (έτσι όπως εξελίχτηκε) νίκη, απέναντι στη Δόξα που για 31 λεπτά έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Από τους ηττημένους, ο Έλι Κάρτερ έκανε ντεμπούτο με 5 πόντους, ενώ αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μπασάμπε με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι στηρίχτηκαν στην εξαιρετική τους αμυντική εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ουέλς δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά δεν εκβίασε και προσπάθειες, με τον Μπασάμπε να κάνει τη διαφορά. Ο Αμερικανός ψηλός πέτυχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ η Δόξα Λευκάδας συνολικά 17 και πήρε έτσι μία καλή διαφορά από τους γηπεδούχους οι οποίοι έμειναν στους 10 πόντους.

Οι 7 πόντοι διαφορά από την πρώτη περίοδο, έγιναν 9 στη δεύτερη, καθώς η Δόξα Λευκάδας προηγήθηκε με 27-18 μέσα στην Αμαλιάδα, αλλά ο Κόροιβος αντέδρασε με ηγέτη τον Βαν Όστρουμ. Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα μικρό σερί 7-0 και μείωσαν στο καλάθι (25-27), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει ένα καλό προβάδισμα. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-35.

Ο Κόροιβος προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του και να προσπεράσει στο σκορ τη Δόξα Λευκάδας, αλλά οι Μπασάμπε και Τσαλδάρης δεν το επέτρεψαν. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά τους από την ομάδα της Αμαλιάδας, καθώς προηγήθηκαν με 45-38, ενώ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια διαφορά (43-59).

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 πόντους (43-61), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν με μία επική ανατροπή. Με ένα επιμέρους σκορ 29-8, ο Κόροιβος ανέτρεψε το εις βάρος του αποτέλεσμα και από το -18 βρέθηκε στο +3, καθώς 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα προηγήθηκε με 72-67. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 25” πριν το τέλος με τον Κάρτερ, αλλά ήδη ήταν πολύ αργά για την ομάδα του Χάρη Μμαρκόπουλου, με τον Κόροιβο να παίρνει τη νίκη με 74-71.

Παίκτης-κλειδί: Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Κεν Μπράουν ήταν άφαντος, αλλά όταν ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Κοροίβου ήταν αυτός που ηγήθηκε επιθετικά ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ (18 πόντοι-11 ασίστ).

Που κρίθηκε: Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ίσως πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε στο 31′, όταν και προηγήθηκαν με +18 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν και κατάφεραν να κάνουν μία τεράστια ανατροπή παίρνοντας στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-35, 43-59, 74-71.