ΠΑΟΚ: “Πάρτι” Κλάντον μέσα στο Λαύριο

2016-11-05T19:05:42+00:00 2016-11-05T19:19:46+00:00.

05/Nov/16 19:05

Ο Κιθ Κλάντον κυριάρχησε πλήρως στις δύο ρακέτες και ο ΠΑΟΚ που βελτιώθηκε σημαντικά στο δεύτερο μισό πέρασε από την έδρα του Λαυρίου…

Ο ΠAOK επέστρεψε βελτιωμένος από τα αποδυτήρια και κατάφερε να περάσει από την έδρα του ανταγωνιστικού Λαυρίου επικρατώντας με 73-63.

Ο Κιθ Κλάντον πέτυχε ένα άκρως εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ (!), με το Λίνο Χρυσικόπουλο να προσθέτει 19 πόντους.

Σε κακή ημέρα βρέθηκε ο Μπολντς (3π, 1/9 σουτ) για λογαριασμό των γηπεδούχων, την ώρα που οι Χάμιλτον και Γιανγκ πρόσθεσαν από 14 πόντους έκαστος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν με το… σταγονόμετρο με αποτέλεσμα το Λαύριο να προηγηθεί με 8-7 στο 6′ έπειτα από κάρφωμα του Χάμιλτον. Σταδιακά ο ρυθμός άρχισε να ανεβαίνει, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 12-12 (8′) με τον πολύ θετικό Κλάντον αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που “έκλεισαν” καλύτερα την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-16.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά (25-23) αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το Λαύριο πέρασε προσωρινά μπροστά (29-27) αλλά το νέο ξέσπασμα του ΠΑΟΚ του χάρισε το μεγαλύτερο προβάδισμα της αναμέτρησης (36-29) περίπου δύο λεπτά πριν οι παίκτες πάνε στα αποδυτήρια.

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο ήταν εξαιρετικό για τον Αθηναϊκό σύλλογο που πίεσε στην άμυνα, κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό και προηγήθηκε με 38-37.

Η συνέχεια άνηκε ωστόσο στον ΠΑΟΚ αφού ο Λίνος Χρυσικόπουλος ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες, το Λαύριο εγκλωβίστηκε στην άμυνα των αντιπάλων και βρέθηκε να κυνηγάει με 45-39. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά από σχεδόν 8 λεπτά παιχνιδιού οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 4 πόντους (47-42) και η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα χειρότερη αν και ο ΠΑΟΚ δεν παρουσίαζε παρόμοια επιθετικά προβλήματα.

Οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι, οι επαφές ήταν συνεχείς χωρίς να σφυρίζονται φάουλ με τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης να βρίσκεται σταθερά μπροστά (49-46, στο 30′).

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης ο Πέινερς ανέλαβε πρωτοβουλίες και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 53-46. Η πίεση προς την πλευρά του Λαυρίου αυξήθηκε κάτι που οδήγησε σε λάθη και άστοχα σουτ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να αποκτήσει προβάδισμα νίκης (60-51) περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι απογοητεύτηκαν και είδαν τη διαφορά να φτάνει σε ακόμα μεγαλύτερη επίπεδα (67-52) λίγο πριν το τέλος.

Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου διατήρησε το προβάδισμα παρά την προσπάθεια του Λαυρίου να αντιδράσει (69-61, στο 38′) και συνέχισε το νικηφόρο σερί εντός συνόρων.