Αφεντικό της Πάτρας ο Προμηθέας

2016-11-05T18:52:47+00:00 2016-11-05T18:54:41+00:00.

05/Nov/16 18:52

Ο Προμηθέας πάτησε… γκάζι στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να επικρατήσει μέσα στην έδρα του Απόλλωνα και να δείξει πως είναι το αφεντικό της Πάτρας.

Ο Προμηθέας πάτησε… γκάζι στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 67-53 μέσα στην έδρα του Απόλλωνα και να δείξει πως είναι το αφεντικό της Πάτρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστικής για λογαριασμό των νικητών ήταν ο Καβέλ Τζόνσον με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, την ώρα που ο Φαγέ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Κακή εμφάνιση για τους γηπεδούχους που είχαν για πρώτο σκόρερ των Κόμπινς (11π, 5ρ) αλλά σούταραν με το απογοητευτικό 1/17 τρίποντα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το ντέρμπι της Πάτρας δεν ξεκίνησε καλά για καμία από τις δύο ομάδες αφού ο Προμηθέας προηγήθηκε με 9-7 στο 5′ αλλά στη συνέχεια το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά. Οι επιθετικές επιλογές ήταν κακές και τα λάθη πολλά με τον Απόλλων να περνάει μπροστά (11-10) και να διατηρεί το οριακό προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (15-13).

Η εικόνα δεν βελτιώθηκε ούτε στα επόμενα λεπτά με τον Μουρ να μειώνει σε 19-17 για τους φιλοξενούμενους, πριν οι γηπεδούχοι ξεφύγουν για πρώτη φορά με 24-17. Ο παίκτης που ανέλαβε να βγει μπροστά για τον Προμηθέα ήταν ο Τζόνσον ο οποίος πέτυχε μαζεμένους πόντους διαμορφώνοντας το 24-24 περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι παίκτες τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα να προηγείται με 28-27 παρά το πολύ κακό 0/9 τρίποντα και τα 9 λάθη, όσα δηλαδή ήταν και αυτά των αντιπάλων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες είχαν και πάλι την τιμητική τους με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (31-31) δια χειρός Νίκου Πέττα. Σε κάθε προσπάθεια του Απόλλων να ξεφύγει ο Προμηθέας είχε τη λύση και το καλάθι του Τζόνσον έπειτα από τέσσερα (!) επιθετικά ριμπάουντ έβαλε εκ νέου την ομάδα του μπροστά (38-37), πριν ο Φαγέ καρφώσει στον αιφνιδιασμό για το 42-40.

Το μομέντουμ έδειχνε Προμηθέα και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους (48-40, 32′) έπειτα από διαδοχικά καρφώματα του Τζόνσον. Ο Αμερικάνος ήταν χάρμα ιδέσθαι και έχοντας σημειώσει ήδη 19 πόντους έδειξε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη (58-44) αφού οι γηπεδούχοι ήταν ανήμποροι να τον σταματήσουν και μετρούσαν 15 λάθη με το… τραγικό 1/15 τρίποντα.

Οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα και ο Απόλλωνας θα πρέπει να βελτιώσει σημαντικά την εικόνα του ενόψει της συνέχειας αν θέλει να “σκαρφαλώσει” ψηλότερα στη βαθμολογία.