Μεγάλη ανατροπή με σούπερ Ουέλς η Δόξα!

2016-11-12T19:11:39+00:00 2016-11-12T19:11:39+00:00.

12/Nov/16 19:11

Χάρη σε ένα καταπληκτικό σερί στα τρία λεπτά του αγώνα, η Δόξα Λευκάδας ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση απέναντι στην Κύμη και κατέκτησε τη δεύτερη νίκη της στη Basket League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 84-81 και έδωσαν μεγάλη χαρά στο κόσμο που έδωσε το παρών στο γήπεδο, με τον Ντεζ Ουέλς να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά. Το σκορ ήταν 70-76, 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά η Δόξα Λευκάδας… έτρεξε ένα σερί 10-0 και το σκορ έγινε 80-76. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 9” πριν το τέλος με βολές του Σταμάτη, ενώ το τρίποντο του ίδιου 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του.

Πλέον η Δόξα Λευκάδας βρίσκεται στο 2-4, όπως και η Κύμη. Ο Ουέλς σταμάτησε στους 26 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Σάνον Σκοτ με 15 πόντους και πολύ καλά ποσοστά. Από την άλλη ο Σταύρος Τουντζιαράκης ήταν πολύ καλός με 14 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι… πλήρωσαν το κακό τους επιθετικό φινάλε.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να παίρνουν κατά διαστήματα το προβάδισμα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει κάποια διαφορά, αλλά η Κύμη ήταν πιο αποτελεσματική. Ο Τσούπκοβιτς ήταν καλός επιθετικά και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με 18-17 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Δόξα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 22-21, αλλά από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ο Τουντζιαράκης βοήθησε αρκετά ερχόμενος από τον πάγκο. έτσι το πρώτο μισό του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με 38-45.

Η Κύμη κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου όταν και προηγήθηκε με 54-47, αλλά από εκείνο το σημείο και για τα επόμενα τρία λεπτά, η Δόξα Λευκάδας έτρεξε ένα σερί 12-0 και πήρε το πάνω χέρι στο σκορ. Όχι για πολύ όμως. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου ανέκτησαν το προβάδισμα (59-60).

Ο Ντεζ Ουέλς βρέθηκε σε καλή μέρα επιθετικά και προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα για τη Δόξα Λευκάδας, αλλά δεν είχε σημαντικές βοήθειες από τους υπόλοιπους παίκτες. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που είχαν περισσότερες λύσεις επιθετικά και περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα προηγήθηκαν με 76-70. Με ένα σερί 10-0 οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με 80-76, με την Κύμη να σκοράρει ξανά 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81.