Εύκολα ο Απόλλων με σούπερ Καλινόσκι και Μπάβτσιτς

2016-11-19T18:50:00+00:00 2016-11-19T18:55:45+00:00.

19/Nov/16 18:50

Ο Απόλλων προϊόντος του χρόνου ανέβασε την απόδοση του και με όπλο την εξαιρετική του επίθεση πήρε νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον Κόροιβο…

Ο Απόλλων προϊόντος του χρόνου ανέβασε την απόδοση του και με όπλο την εξαιρετική του επίθεση πήρε νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας με 92-66 απέναντι στον Κόροιβο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για λογαριασμό των γηπεδούχων ήταν οι Μπάβτσιτς (21π, 7ρ) και Καλινόσκι (20π, 11ρ), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν για κορυφαίο τον Μπράουν που πέτυχε 19 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ αλλά υπέπεσε και σε 7 λάθη.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Κόροιβος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 10-5 σε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό για τα δεδομένα των δύο ομάδων. Ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο “ζεστός” Μπράουν και τα αρκετά λάθη (4) έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν ακόμα και με 18-11 (16′) αναγκάζοντας τον Κώστα Μέξα να καλέσει σε τάιμ άουτ.

Η συγκεκριμένη κίνηση δεν βοήθησε την ομάδα της Πάτρας που χάρισε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και βρέθηκε πίσω με 22-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στα επόμενα λεπτά ωστόσο η εικόνα άλλαξε αφού ο Μπάβτσιτς συνδέθηκε με το καλάθι και έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (30-31). To μομέντουμ είχε αρχίσει να αλλάζει και το προβάδισμα δεν άργησε να έρθει αφού ο Τσιάρας ευστόχησε με τη σειρά του από την περιφέρεια και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 38-33 στο 17′.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι άμυνες συνέχισαν να παρουσιάζουν κενά και ο Σλαφτσάκης διαμόρφωσε το 42-40 με τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια σε ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο παιχνίδι.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο αφού οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες με 48-48 στο 24′ έπειτα από το δεύτερο τρίποντο του Μιχάλογλου σε ισάριθμες προσπάθειες. Από αυτό το σημείο και έπειτα όμως ο Απόλλων επέβαλλε την κυριαρχία του σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να οικοδομήσει σημαντική διαφορά και να ξεφύγει για πρώτη φορά με +11 (62-51) έπειτα από κάρφωμα και φάουλ του Κόμπινς.

Ο Κόροιβος άρχισε να δείχνει σημάδια κατάρρευσης αφού δέχθηκε συνολικά 26 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο, αύξησε τα λάθη του στα 17 και μοιραία έχασε την επαφή του στο σκορ (68-55).

Οι όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων να πετύχουν κάτι καλό στον αγώνα εξανεμίστηκαν στα επόμενα λεπτά αφού οι Πατρινοί πάτησαν εκ νέου “γκάζι” και διαμόρφωσαν το 79-57 με 5.46′ στο ρολόι. Οι Καλινόσκι και Μπάβτσιτς μετρούσαν από 18 και 21 πόντους αντίστοιχα και οι παίκτες του Μέξα συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν πάνω στο παρκέ για το 85-63 και κάτι λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι με τον Απόλλων να παίρνει τη νίκη απέναντι σε μία ομάδα με κοινό στόχο την παραμονή στην κατηγορία.