ΑΕΚ: Η άμυνα έφερε το 7-0!

2016-11-19T18:50:08+00:00 2016-11-19T18:55:22+00:00.

19/Nov/16 18:50

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε επηρεασμένη από το ταξίδι στη Γερμανία αλλά δέχθηκε μόλις 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και λύγισε (76-60) τον άκρως μαχητικό Προμηθέα.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Οι “κιτρινόμαυροι” κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν κούραση και απογοήτευση (λόγω της ήττας από τη Λούντβιγκσμπουργκ) πέρα από τους “νεοφώτιστους”, οι οποίοι έδειξαν ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, όπου πέτυχαν 40 πόντους.

Για την ακρίβεια δεν έχασαν σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα αλλά η ΑΕΚ των περισσότερων λύσεων ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο μέρος κι έκανε το 7-0 στο πρωτάθλημα. Κάτι που είχε πράξει και πέρσι αλλά και τη σεζόν 2002-03.

Οι παίκτες του Ζντοβτς δέχθηκαν μόλις 8 πόντους σε εκείνο το διάστημα και γενικά δέχθηκαν τους μισούς σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε ιδιαίτερα “χλομή” στο παρκέ κάτι που το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας κάθε άλλο παρά για… τουρισμό βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, δείχνοντας ιδιαίτερα διαβασμένοι.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα που έπαιξε η ομάδα του Ζντοβτς μέσα στο “ζωγραφιστό” κι έκαναν ζημιά με τους Σαρικόπουλο και Φαγιέ ενώ ήταν αποτελεσματικοί και έξω από τα 6μ75 (5/10). Ο Προμηθέας είχε στο πρώτο μέρος 13/24 σουτ, την ώρα που η ΑΕΚ σούταρε με το αποκαρδιωτικό 36% (11/30).

Οι παίκτες του Βετούλα προηγήθηκαν ακόμα και με +8 (31-23 στο 13′) και διατήρησαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος. Μάλιστα, το -2 (38-40) ίσως και να ήταν τιμητικό για την ΑΕΚ, η οποία επιβεβαίωσε ότι όταν δεν μπαίνουν τα τρίποντα (3/12) έχει πρόβλημα.

Αυτός που την κράτησε όρθια ήταν κυρίως ο Μαυροειδής (13π. με 4/5διπ., 4/5βολ.) και κάποια ξεσπάσματα του Βασιλειάδη. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Μιλόσεβιτς κέρδισε πολλές μάχες σε άμυνα κι επίθεση, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 47-45 (26′). Όταν στην εξίσωση προστέθηκε κι ο Ιβάνοβιτς (5π.), οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν σερί 14-0 και ξέφυγαν με 57-45 (28′)!

Η “Ένωση” ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο, έχοντας δεχθεί μόλις οκτώ πόντους, ενώ με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε στο +14 (62-48). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, μειώνοντας σε 62-55 (34′) αλλά δεν είχαν άλλες δυνάμεις…

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60.