“Αφεντικό” στη Ρόδο ο Κολοσσός!

2016-11-19T18:53:14+00:00 2016-11-19T18:53:50+00:00.

19/Nov/16 18:53

Την 3η του νίκη στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις του στη Ρόδο κατέκτησε ο Κολοσσός που επιβλήθηκε της Δόξα Λευκάδας με 77-60 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι Ροδίτες μετρούν πλέον ρεκόρ 3-4, έχοντας ηττηθεί εκτός έδρας από ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, ενώ στα εντός έδρας παιχνίδια έχει ηττηθεί μόνο από το Ρέθυμνο στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μετά τις νίκες με Προμηθέα και Κόροιβο όμως, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατάφερε να κάμψει και την αντίσταση της Δόξα Λευκάδας.

Κορυφαίοι για τους νικητές στο σημερινό παιχνίδι ήταν οι Τζέσε Τσούκου με 17 πόντους και Λάνγκστον Χολ, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 14, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Ρόουπ Αχόνεν που έδωσε λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο. Από την άλλη, ο Ντεζ Ουέλς πάλεψε σημειώνοντας 19 πόντους, αλλά ήταν μόνος του στην επίθεση.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ένα προβάδισμα απέναντι στη Δόξα. Ο Λάνγκστον Χολ ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση για τον Κολοσσό στο πρώτο ημίχρονο, ενώ κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα της Ρόδου έφτασε στο +10 (21-11). Το τέλος της πρώτης περιόδου πάντως βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-19.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ήταν αρκετά άστοχοι. Έτσι η διαφορά ανέβηκε για τον Κολοσσό, ο οποίος έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Κατά τη διάρκεια της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τον Χολ να φτάνει τους 12 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 43-30 υπέρ του Κολοσσού.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Μάλιστα, στα πρώτα πέντε λεπτά της 3ης περιόδου στο παιχνίδι σημειώθηκαν μόλις δύο πόντοι (από τον Κολοσσό). Η Δόξα Λευκάδας δεν κατάφερε να αντιδράσει και να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, με τη διαφορά ολοένα και να αυξάνεται για τον Κολοσσό. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +18 (56-38), ενώ η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-40.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Κολοσσό να μην αφήνει τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και να ελπίζουν για το πρώτο τους “διπλό” στη Basket League. Ο Τσούκου ανέβασε την απόδοσή του και βοήθησε τον Χολ στην επίθεση, ενώ από την άλλη, ο Ουέλς ήταν πολύ μόνος. έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την 3η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-30, 56-40, 77-60.