Τρίκαλα: Τρίποντη “βόμβα” κόντρα στον ΠΑΟΚ

2016-11-19T21:10:48+00:00 2016-11-19T21:15:00+00:00.

19/Nov/16 21:10

Οι παίκτες των Τρικάλων έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι και με όπλο το εξαιρετικό τους ποσοστό από την περιφέρεια έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ…

Τα Τρίκαλα είχαν εξαιρετική επιθετική παρουσία, σούταραν με 14/28 (50%) από την περιφέρεια και έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 84-73 του ΠΑΟΚ.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 23 πόντους και 7/10 τρίποντα, την ώρα που ο Τσαγκαράκης πρόσθεσε 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και ο Μπιρούτα βρέθηκε κοντά στο τριπλ-νταμπλ με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι απογοήτευσαν με την απόδοση τους και επέμειναν σε ένα συγκεκριμένο επιθετικό πλάνο παρά τα 6/29 τρίποντα (20%).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση με τις άμυνες να παρουσιάζουν πολλά κενά και τα Τρίκαλα να παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα για το 12-7. Σε κάθε προσπάθεια του ΠΑΟΚ να περάσει μπροστά οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση με τον Καλέ να διατηρεί το +5 (19-14) και το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου να δείχνει πως βρίσκεται σε κακή ημέρα.

Αυτό έγινε ακόμα πιο σαφές στα επόμενα λεπτά όταν τα Τρίκαλα άρχισαν να οικοδομούν διαφορά σκοράροντας πόντους στον αιφνιδιασμό για το 36-26 στο 15′. Ένα από τα καθοριστικά στοιχεία της αναμέτρησης μέχρι στιγμής είχε να κάνει με το γεγονός πως οι παίκτες των γηπεδούχων που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν σημαντικές λύσεις (23 πόντους), σε αντίθεση με τους αντίστοιχους του ΠΑΟΚ (9 πόντους).

Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω ακόμα με -17 (45-28) πριν βελτιώσουν ελαφρά την απόδοση τους για να τρέξουν σερί 6-0 και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-34. Μεγαλύτερο πρόβλημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα πολύ κακά ποσοστά από την περιφέρεια (3/16 τρίποντα) αλλά και τα αμυντικά κενά μέσα στο ζωγραφιστό εκεί όπου ο “Δικέφαλος του Βορρά” δέχθηκε 9/13 δίποντα.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα δεν άλλαξε με τους παίκτες του Μαρκόπουλου να επιμένουν στα τρίποντα παρά την έντονη αστοχία (3/21, 14%) και τα Τρίκαλα να διατηρούν σταθερά διψήφιο προβάδισμα (51-41). Ο Έλληνας προπονητής κάλεσε τάιμ άουτ όταν είδε την κατάσταση να ξεφεύγει (58-41, 28′) αλλά τα λάθη συνέχισαν να αυξάνονται (11) και τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν.

Οι γηπεδούχοι έθεσαν ακόμα πιο γερές βάσεις για να πανηγυρίσουν τη νίκη όταν ο θετικότατος Μανωλόπουλος διαμόρφωσε το 64-46, όμως το πολύ γρήγορο 6-0 σερί (64-52) ανάγκασε τον Καστρίτη να καλέσει με τη σειρά του σε τάιμ άουτ. Το μομέντουμ άρχισε να αλλάζει, ο ΠΑΟΚ αύξησε την πίεση του σε ολόκληρο το γήπεδο αλλά ο “καυτός” Μανωλόπουλος σταμάτησε την… κατηφόρα της ομάδας του και φτάνοντας τους 23 πόντους με 7/10 τρίποντα (!) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 74-61!

Τα τρίποντα έπεφταν βροχή (14/27) και τα Τρίκαλα “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη όταν ο Τσαγκαράκης πήρε την σκυτάλη στην επίθεση με τη διαφορά να αυξάνεται στο 81-64 με περίπου δύο λεπτά στο ρολόι.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι με τους Θεσσαλούς να ολοκληρώνουν έναν εντυπωσιακό θρίαμβο συνδυάζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ και ουσία.